A e keni harruar Apple ID-në tuaj? Mos u shqetësoni, rikuperoni fjalëkalimin tuaj në vetëm disa hapa

Rikuperoni fjalëkalimin-Apple ID-0

Papritmas një ditë kur zgjoheni, filloni mëngjesin dhe ju shkon në mendje të konsultoheni me disa punë në pritje ose pyetje në Mac, në atë moment logjikisht duhet të futeni me Apple ID tuaj (nëse e keni konfiguruar ashtu) ose thjesht sistemi të kërkon fjalëkalimin e përdoruesit për të azhurnuar një program ose për të hyrë në shërbime të caktuara, megjithatë në mënyrë të pashpjegueshme nuk e mbani mend fjalëkalimin.

Në këtë udhëzues të vogël, ne do t'ju udhëzojmë të rivendosni fjalëkalimin tuaj Apple ID në vetëm disa hapa të thjeshtë në mënyrë që të mos ndodhë më ose nëse do të ndodhë përsëri mos i vini duart në kokë së pari.

Rikuperoni fjalëkalimin-Apple ID-1

Hapi i parë do të jetë hyrja në www.iforgot.apple.com në të cilën do të hapet një ekran që do të kërkojë emailin tonë me të cilin regjistrojmë Apple ID-në tonë, hapi tjetër do të jetë që të na jepni një mundësi për të rivendosur fjalëkalimin me email sekondar postë elektronike që duhet të konfiguronim kur regjistrojmë Apple ID-në tonë ose duke iu përgjigjur pyetjeve të sigurisë.

Nga ana tjetër, nëse konfigurojmë sistemi i verifikimit me dy hapa për të cilin kemi folur tashmë në një artikull tjetër, do të na kërkohet çelësi i rikuperimit.

Rikuperoni fjalëkalimin-Apple ID-2

 

Mbetet vetëm të zgjedhim mediumin, të ndjekim hapat që tregon sistemi, të verifikojmë datën tonë të lindjes dhe kjo do të na ofrojë mundësinë për të qenë në gjendje të modifikoni fjalëkalimin për të cilin ne e konsiderojmë të përshtatshme.

Siç mund ta shihni, një sistem shumë i thjeshtë që na lejon të rimarrim fjalëkalimin në vetëm tre hapa. Nëse, nga ana tjetër, siç kam komentuar më parë, ne kemi konfiguruar sistemin e verifikimit në dy hapa, duhet të kemi në dorë çelësin e rikuperimit si të detyrueshëm pasi përndryshe është e mundur që të humbasim të gjithë përmbajtjen e lidhur, një problem i të cilit një redaktor i famshëm bëri jehonë shumë kohë më parë dhe po flasim ketu.

Rikuperoni fjalëkalimin-Apple ID-3

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.