Beta e parë publike e macOS High Sierra 10.13.1 dhe tvOS 11.1 është tani në dispozicion

macOS Lartë Sierra

Djemtë e Cupertino filluan raundin e parë të betave dje pasi lëshuan versionet përfundimtare të sistemeve operative për të cilat kanë punuar muajt e fundit. Së pari, dhe si zakonisht, beta e parë e macOS High Sierra ishte menduar për zhvilluesit. 24 orë më vonë, djemtë nga Cupertino kanë lëshuar të njëjtën beta brenda programit publik beta, specifikisht versionin 10.13.1, në mënyrë që të gjithë ata përdorues që janë pjesë e këtij programi Ju tashmë mund të filloni të shijoni përmirësimet që do të na sjellë ky version i ri.

Por nuk ishte e vetmja beta publike që Apple nisi dje, pasi ajo gjithashtu vuri në dispozicion për përdoruesit e tvOS beta publik, beta të azhurnimit të parë të madh që do të mbërrijë në muajt e ardhshëm të tvOS, numri i versionit 11.1. Si zakonisht, Apple nuk ka detajuar përmirësimet që do të vijnë nga dora e këtyre versionevepasi keni përdorur vargun tipik të përmirësimeve të performancës dhe të metave të vogla.

Duket se versioni përfundimtar i macOS High Sierra ka ardhur pak më shumë, që nga ajo kohë nuk ofron mbështetje për disqet Fusion Drive, një shpikje e Apple që më në fund nuk ka pasur sukses në treg. Këto disqe të ngurta për momentin nuk janë në përputhje me formatin e ri APFS, megjithëse ishin në beta-n e parë që u lançua në treg.

Një problem tjetër e gjejmë në disqet OSD SSD, disqe që nuk janë aktualisht në përputhje me macOS High Sierra, në mënyrë që të mos lejojnë instalimin e versionit të fundit të sistemit operativ për Mac. Ashtu si me problemin me disqet Fusion Drive, Apple thotë se po punon për zgjidhjen e këtyre probleme me pajtueshmërinë në mënyrë që përdoruesit e prekur të mund të shijojnë sistemin e ri të skedarëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.