Eksportoni tekstin në PDF nga redaktorët e zakonshëm të tekstit Mac

mbulo-eksport-në-pdf Nëse ekziston një format universal kur gjeneroni dhe dërgoni dokumente, dhe në të njëjtën kohë pranohet nga të gjithë sistemet operative, ky format është PDF. Ai gjithashtu ka disa cilësi që e bëjnë atë të patejkalueshëm. Para së gjithash për estetikën e thjeshtë dhe elegante, si dhe peshën e zvogëluar të skedarëve të krijuar. Nga ana tjetër, lejon dërgimin e tij në një format pothuajse të mbyllur që praktikisht nuk lejon modifikimin.

Këto lavdërime kanë arritur tek redaktorët më të njohur të tekstit, të cilat janë përfshirë funksione të ndryshme për të eksportuar punën e bërë në formatin PDF në një mënyrë të thjeshtë. Ne shpjegojmë se cilat janë ato:

Eksporto në PDF nga Faqet:

 1. Ne e përfunduam punën në Pages.
 2. Ne shtypim Arkivi.
 3. Ne qëndrojmë në Eksporti në eksport-në-pdf-nga-faqet
 4. La opsioni i parë ajo që na shfaqet është PDF, ne e shtypim atë.
 5. Hapi tjetër do të jetë zgjidhni cilësinë dhe kontrolloni nëse kemi nevojë  mbrojeni dokumentin me fjalëkalim.
 6. Më në fund, ai na pyet në cilën dosje ta eksportojmë.

Eksporto në PDF nga Word:

 1. Ne e përfundojmë punën në Word.
 2. Ne shtypim Arkivi.
 3. Ne zgjedhim opsionin Ruaj si
 4. Le të shkojmë në opsionin Format dhe klikoni në të djathtë për të hapni dropdown-in.
 5. Ne zgjedhim PDF. Eksporto-në-pdf-nga-fjalë
 6. Në fund, ne zgjedhim se ku ta ruajmë dokumentin dhe e ruajmë.

Eksportoni në PDF nga TextEdit: 

Ju jeni duke punuar në një ekip që nuk ka faqe, numra ose nga ana tjetër ju keni skedarin dhe thjesht dëshironi ta eksportoni atë pa pasur nevojë ta redaktoni ose shikoni fillimisht.

 1. Klikoni në skedar me butonin e djathtë.
 2. Ne qëndrojmë sipër Për të hapur me…
 3. Ne zgjedhim TextEdit
 4. Ne shtypim Eksporto si PDF ...
 5. Më në fund, ai na pyet në cilën dosje ta eksportojmë.

Në përgjithësi, shumë aplikacione Mac kanë mundësi Eksporto si PDF ... gjë që na lejon të eksportojmë punën tonë në këtë format. Një tjetër opsion shumë i vlefshëm është përdorimi shtypni dokumentin PDF nga aplikacioni. Në këtë rast, në pjesën ku zgjidhni printerin, shfaqen mundësi të ndryshme ku më themelorja është të shtypni në formatin PDF që nuk bën asgjë tjetër përveç eksportit të përshkruar më sipër, por gjithashtu lejon që, pasi të konvertohet në PDF, ta eksportojë atë në iBooks, ose ta dërgojë me postë ose me mesazhe.

A përdorni mënyra të tjera për të eksportuar në PDF? Na tregoni cilat?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.