Ekzekutoni diktimin në OS X duke përdorur një komandë zanore

Diktim-dhe-fol

Ju keni qenë duke përdorur sistemin e mollëve të kafshuara OS X për një kohë të gjatë dhe keni vendosur të mësoni procedura dhe karakteristika të reja të punës. Edhe pse Siri nuk ka arritur ende në këtë sistem, ekziston një ndihmës i diktimit që të jetë në gjendje të flasë dhe se sistemi e kthen zërin tuaj direkt në tekst. 

Sidoqoftë, përveç që duhet ta konfiguroni fillimisht, ky funksion nuk kryhet në mënyrë intuitive dhe duhet të shtypni butonin dy herë radhazi. fn. Në këtë artikull ne shpjegojmë se si të gjeneroni një komandë zanore për të aktivizuar diktimin pa pasur nevojë të shtypni asgjë në tastierë. 

A e dini se është e mundur të thirreni diktimin duke përdorur vetëm zërin tuaj? Në mënyrë që të konfiguroni siç duhet sistemin tuaj OS X për ta bërë këtë, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

  • Hapim Preferencat e sistemit dhe ne hyjmë në seksionin e Diktimi dhe të folurit.
  • Në Diktim dhe fjalim ne shënojmë opsionin "Aktivizuar" dhe verifikojmë që kemi treguar "Përdorni diktimin e përmirësuar" pas së cilës ne fillojmë të shkarkojmë nga Interneti atë që është e nevojshme për këtë program të dobishëm.
  • Tani hapemi Preferencat e sistemit> Mundësia e hyrjes> Diktimi dhe ne shënojmë kutinë «Aktivizo frazën e kalimit të diktimit».

Hyrja-diktimi

  • Më poshtë është një kuti në të cilën mund të shkruajmë një fjalë që duhet shqiptoj para se të thotë komanda "Fillo diktimin" ose "Ndalo diktimin". Fjala që konfigurohet si parazgjedhje është kompjuteri, atëherë së pari duhet të themi "Kompjuter" dhe pastaj "Fillo diktimin".

Nëse dëshironi të shihni se çfarë komandash mund të përdorni, duhet të shkoni në shiritin e sipërm të menusë të Finder, ku do të shfaqet një ikonë e vogël e një mikrofoni dhe duke klikuar mbi të mund të shihni komandat ekzistuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.