Adobe Photoshop dhe Premiere Elements 2019 na lejojnë të redaktojmë përmbajtjen në HEIF dhe HEVC

Me fillimin e iOS 11, djemtë nga Cupertino shtuan një format të ri ngjeshjeje në foto dhe video, formate që zvogëlojnë hapësirën e zënë nga kapjet dhe regjistrimet që bëjmë me pajisjet tona mobile në gjysmë, për sa kohë që ato janë iPhone 7 ose më të lartë.

Ky format i ri i kompresimit nuk përdor formatin JPG ose MOV, por është zëvendësuar nga HEIF për imazhe dhe HEVC për video. Këto formate nuk janë në përputhje me shumë aplikacione, por me kalimin e kohës, më të njohurit nuk kanë pasur zgjidhje tjetër përveç se ta mbështesin atë. I fundit që e bëri këtë është Adobe me Photoshop dhe Premire.

Kjo pajtueshmëri është një nga më të parashikuarat nga të gjithë ata përdorues që ata zakonisht punojnë me këtë lloj të imazhit dhe formatit të videos dhe që në mënyrë të pakuptueshme, ajo ende nuk ishte mbështetur nga Adobe. Adobe Premire mbështet shpejtësi të ndryshueshme të kornizës dhe përfshin udhëzues të rinj për redaktimin hap pas hapi që na lejojnë të krijojmë efekte xhami dhe të krijojmë kalime me disa hapa të thjeshtë.

Risitë e tjera që gjejmë në këtë azhurnim janë krijues meme, në mënyrë që të mund ta krijojmë këtë lloj imazhesh shpejt dhe lehtë nëse kemi të gjithë elementët e nevojshëm për të. Kjo gjithashtu na lejon të shtojmë shpejt kufij dhe tekst tek imazhet tona për t'i dhënë atyre një nuancë origjinaliteti përpara se t'i ndajmë ato.

Photoshop Elemenets 2019 dhe Premire Elements 2019 janë në dispozicion përmes faqes së internetit të Adobe nga 99 dhe 150 dollarë përkatësisht nëse i blejmë së bashku. Nëse keni një version të vjetër të Photoshop Elements dhe Premier Elements, mund të azhurnoni të dy aplikacionet përkatësisht për $ 80 dhe $ 119 për sa kohë që bleni së bashku.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.