Emri "macOS" shfaqet përsëri në një tekst në faqen e internetit të Apple

Dyqani i aplikacioneve macOS

Nuk është hera e parë që kjo çështje diskutohet dhe është që në fund të Marsit tashmë kishim një gabim, ose jo, të ngjashëm leximi në tekstet që lidhen me çështjen e mjedisit Apple ekzistenca e një sistemi të ri operativ për Mac me emrin e macaos. Kjo emërtim u eleminua nga vendi i saj për disa orë dhe kjo është arsyeja pse nga ai moment të gjithë po gjuajnë lepurin. 

Sot lajmet kërcejnë përsëri në media dhe është se në tekstet e botuara nga vetë Apple në të cilat flet për lajmet që do të ndodhin në lidhje me ngarkimin e aplikacioneve në dyqane të ndryshme të aplikacioneve dhe përqindjet që do të fitojnë zhvilluesit, ju mund të shihni qartë një aludim të ri për macOS.

Edhe një herë Apple ka kapur vidhosjen dhe para se të mbërrijë WWDC 2016 të hënën, emri i macOS është parë për herë të dytë, i pari u kthye në mars. Nëse rishikojmë pak emrat e pjesës tjetër të sistemeve operative, iOS, tvOS, watchOS Ne shohim që tendenca duhet të jetë macOS edhe pse kemi parë gjithashtu një gabim me MacOS në një rast. 

Shtë e qartë se fjala Mac është një emër i duhur i këtij lloji të kompjuterit dhe prandaj gjëja logjike do të ishte që sistemi i ri të quhet përsëri MacOS, por siç e dimë të gjithë është Apple dhe vetëm ajo që ka fjalën e fundit dhe Gjithçka duket se tregon macOS pasi sistemi i ri operativ Mac që do të shohim të hënën e ardhshme do të thirret më në fund. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.