Evolucioni i Apple midis 1977 dhe 2008: Kompjuter desktop

Histori desktop kompjutera Apple Këtë vit shënoi 25 vjetorin e kompjuterit të parë Mushama, atëherë ne kemi vendosur të hedhim një vështrim mbrapa për të parë evolucioni i pajisjeve Apple, me këtë rast, kompjutera, ne kemi referuar vetëm disa, lista nuk është e plotë, është vetëm për të na dhënë afërsisht një ide të evolucioni i mollës.

Ne fillojmë me kompjutera desktop:

 • Macintosh II-1997, ky ishte projekti i parë i kompjuter modular të kompanisë, në vijim ishin "të gjitha në një"
 • Macintosh IIx-1998, ishte azhurnimi i një të mëparshmi, dihej ndër emra të tjerë me atë të Spock.
 • Macintosh IIfx-1990, ky kompjuter në kohën e futur në treg si «Mac plus shpejt«, të cilën ata më vonë e quajtën «I lig i shpejtë«Nga menaxheri i produkteve Frank Casanova.
 • Quadra 700-1991, ishte kompjuteri i parë mollë i cili kishte një rrjet ethernet
 • Quadra 800-1993, kutia e tyre ishte më e vogël dhe më pak e arritshme se ato të mëparshmet dhe ata e përshkruan atë si «kutia më e keqe ndonjëherë»en Mac i Fundit të Ulët.
 • Quadra 630-1994, ishte hyrja e fundit në interval Quadra, kishte një disk SDI, një zëvendësim më pak i shpejtë, por më i lirë se disku standard SCSI të përdorura nga Quadra.
 • Fuqia Macintosh G3-1997, gjatë testimit dihej që ishte kompjuter më shpejt në kohën e vet nga Revista Byte
 • BluPower Mac G3 dhe White-1999, su hardware ishte e njëjtë me atë të mëparshme me disa variacione të vogla tipike të iMac, pamja e saj u rinovua që të përputhej me të renë Mac.
 • Power Mac G4 1999-2006, ky interval qarkulloi nga 1994 në 2006, ndërkohë hardware ndryshuar midis modeleve, të tjerët përkuan me parimet themelore të dizajnit, pastaj Fuqia Mac G5-2003, u quajt kompjuteri më i shpejtë i kohës së tij, ndoqi Mac PRO-2006, në këtë pajisje chipset 5400 i Intel me mikroprocesorë Xeon me të cilën ai arriti shpejtësi të rëndësishme.

Në vijim ishin Mini tryeza pune dhe e para ishte PowerMac G4 Cube-2000, me vetëm 4 inç ishte e kataloguar mirë, projektuesi i saj, Jonhatan Ive, fitoi disa çmime ndërkombëtare për modelin e saj dhe përfundoi me Mac mini-2005, është modeli i fundit i MiniDeskt de mollëAjo është pritur mirë, por kompania nuk e azhurnon shumë shpesh.

Përmes | Faq-Mac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Colmena dijo

  mmm ... kjo ... Macintosh II u prezantua në treg në Mars 1987, e di sepse në 1988 bleva një. Dhe në qershor të vitit 1990 unë ndryshova pllakën amë për ta kthyer atë në një Macintosh IIfx, i cili është ende aktiv sot me 250 MB HD scsi dhe 20 MB RAM.

  Përshëndetje 🙂

 2.   Korrik dijo

  Shkëlqyeshëm, unë vetëm mund t'ju përgëzoj së pari për ndarjen e njohurive tuaja dhe së dyti për informacionin,