Facebook përgatit një proces gjyqësor kundër Apple bazuar në ligjet e antitrustit.

Kompania e udhëhequr nga Mark Zuckerberg po përgatit një proces gjyqësor kundër Apple për arsye monopoli. Në këtë mënyrë dhe nëse plotësohen thashethemet lëshuar nga Informacioni  do të bashkohet me atë të sjellë nga Epic Games gati një vit më parë. Arsyeja kryesore për mbështetjen e këtij pretendimi është se përfaqësuesit e Facebook pretendojnë se sistemet e reja të privatësisë kërkojnë karakteristika nga kompani të palëve të treta që nuk kërkohen nga vetë Apple.

Përfaqësuesit ligjorë të Facebook po përgatisin një proces gjyqësor kundër Apple duke pretenduar se me kërkesat e reja të sigurisë dhe privatësisë në iOS dhe macOS, një banderolë i tregohet përdoruesit kur një aplikacion dëshiron të gjurmojë një lloj lëvizjeje në jetën e tyre. Facebook pretendon se këto nevoja do të kërkohet nga kompanitë e treta por jo nga vetë Apple. Kjo është, kur ne përdorim iMessage kjo banderolë nuk do të shfaqet.

Pyetja miliona dollarëshe është: Si do të dalë ai paralajmërim kur përdorni aplikacione të Apple nëse dihet tashmë që Apple nuk i ndjek përdoruesit e saj? Baza e pretendimit duket kështu në shikim të parë se nuk është shumë e bazuar. Por ne nuk mendojmë se avokatët e Facebook po verbohen në këtë drejtim. Përveç kësaj, aplikacioni gjithashtu thekson që Apple nuk lejon instalimin e aplikacioneve të mesazheve të palëve të treta si opsion i paracaktuar.

Kompania loboi tek Apple për të lejuar përdoruesit të zgjedhin aplikacionin Facebook Messenger si të paracaktuar në iOS mbi iMessage në shtator të vitit të kaluar. Tani pretendon se Apple nuk lejon që aplikacionet e tjera të mesazheve të vendosen si të paracaktuara në një përpjekje duke parandaluar njerëzit që të kalojnë në konkurrencë.

Ne do të jemi vigjilentë si evoluon kjo temë dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë po ndodh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.