Fathom është dokumentari tjetër për premierë në Apple TV +

kuptoj

Dokumentari më i fundit që ka dalë në shërbimin video streaming të Apple është kuptoj, një dokumentar i dy shkencëtarëve që fillojnë një kërkim të zbërthejnë misterin pse këndojnë balenat. Dokumentari do të shfaqet premierë në Apple TV + më 25 qershor dhe ka të bëjë me këndimin e balenave me gunga dhe komunikimin e tyre shoqëror.

Shkencëtarët që ndjekin balenat në këtë dokumentar janë Dr. Ellen Garland dhe Dr. Michelle Fournet. Të dyja udhëtoni në anët e kundërta të botës në një udhëtim paralel duke kërkuar të kuptojë më mirë kulturën dhe komunikimin e balenave përmes procesit shkencor.

Dokumentari Fathom është prodhuar nga Sandbox Film, Impact Partners, Walking Upstream Pictures, Back Allie Entertainment dhe Hidden Candy. Midis prodhuesve ekzekutivë, ne gjejmë Andrea Meditch, Fitues i çmimit Emmy dhe Greg Boustead, i cili gjithashtu ekzekutiv prodhoi dokumentarin Fireball tani i disponueshëm në Apple TV.

Megjithëse historia përqendrohet në këngët e balenave kurrizore, ajo futet në metodën shkencore dhe nnevoja universale njerëzore për të kërkuar përgjigje rreth botës që na rrethon.

Më shumë dokumentarë të natyrës

Me këtë dokumentar, Apple vazhdon të zgjerojë katalogu i këtij lloji të përmbajtjes në platformën tuaj. Disa nga dokumentarët tashmë të disponueshëm në Apple TV + janë:

  • Planeti i natës: me ngjyra të plota, e cila na tregon jetën e natës të kafshëve duke përdorur kamerat më të fundit.
  • Vitin që bota ndryshoi nga David Attenborough na tregon ringjalljen e natyrës gjatë izolimit
  • Bota të vogla, një seri dokumentare që na tregon sfidat me të cilat përballen qeniet më të vogla në planetin tonë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.