paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22

paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22
FBI e përcakton Apple si "xhind të keq", duke iu referuar sigurisë së lartë që ata ofrojnë | Unë jam nga mac

FBI e përcakton Apple si "gjeni të liga", duke iu referuar sigurisë së lartë që ata ofrojnë

mollë fbi

Puna e Apple për sigurinë Nuk kalon pa u vënë re nga kompanitë e tjera të teknologjisë dhe ato që lidhen me ekosistemin e sigurisë kibernetike, privatësinë e përdoruesit dhe mbrojtjen e të dhënave të tyre.

Kjo deklaratë arrin në një pikë të tillë që FBI, i lodhur nga investimi i burimeve të vlefshme dhe shumë kohë për të qenë në gjendje të ketë qasje në pajisjet e markës, përdoruesit e së cilës kanë kryer një lloj krimi, ata zakonisht i referohen markës me bazë Cupertino si ato "Xhind i keq".

Nga Stephen Flatley, një ekspert mjeko-ligjor i FBI-së, procesi i dekriptimit të informacionit në një iPhone është ngadalësuar në mënyrë dramatike, deri në pikën që ajo që disa vjet më parë mund të bëhej në vetëm 2 ditë, sot u kushton rreth 2 muaj, me një kosto shumë më të lartë se ajo e alokuar normalisht në këtë lloj praktike.

Në retinë ende kemi rasti i të shtënave në San Bernandino, ku forcat amerikane të sigurisë investuan pothuajse një milion dollarë për të paguar Cellebrite, një kompani e specializuar në prishjen e sigurisë së pajisjeve, të punësuar për të deshifruar iPhone 5C të njërit prej rekreativëve, pa gjetur, nga rruga, ndonjë informacion të rëndësishëm.

FBI ka qenë mjaft e ashpër në deklaratat e bëra kundër Apple, sepse djemtë e Cupertino refuzojnë të hapin një "derë të pasme" ku forcat e sigurisë mund të hyjnë lehtësisht nëse është e nevojshme. Kjo, thonë ata, pengon hetimet dhe i jep përparësi kësaj situate si një situatë urgjente e sigurisë publike.

Aktualisht, për të hyrë në një pajisje të një përdoruesi të përfshirë në një krim, kërkohet një urdhër gjykate. Sidoqoftë, përmirësimet e vazhdueshme të sigurisë të ofruara nga Apple do të thotë se as vetë kompania e teknologjisë nuk ka qasje në të dhënat e ndjeshme të përdoruesve të saj.

Gjithashtu, në përpjekje për të nxitur të gjithë përdoruesit tuaj të mbrojnë telefonat e tyre, Apple ka publikuar disa faqe ku ata informojnë klientët e tyre se si të ruajnë sigurinë dhe privatësinë e pajisjeve të tyre.

Për këta "gjeni të ligë", privatësia është një e drejtë themelore e njeriut, kështu që siç është zakon në zyrat e Cupertino, ata e marrin shumë seriozisht sigurinë e pajisjeve të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.