Federighi konfirmon që Fusion Drives do të jenë në përputhje me sistemin APFS

Pesë vjet më parë, Apple nxori Fusion Drive nga mënga e saj, në iMac dhe Mac Mini, që nuk ishte asgjë më shumë sesa vendosja e një SSD dhe një hard disk mekanik për të punuar së bashku, por që në sistemin tonë gjithmonë shfaqet si një njësi e vetme. Theshtë sistemi që është i ngarkuar të dijë cilin hard disk të përdoret në çdo kohë, edhe pse siç pritej, SSD përdoret kryesisht për sistemin operativ dhe aplikacionet dhe disku i ngurtë mekanik është i rezervuar për detyrat e ruajtjes. Ky sistem është lënë jashtë në sistemin e ri të skedarëve APFS në fillim, por ai do ta bëjë këtë për një kohë të shkurtër pasi që sipas Craig Federighi ata tashmë janë duke punuar për të ofruar mbështetje për këtë lloj njësie.

Djemtë nga Cupertino njoftuan këtë kufizim në faqen e tyre të mbështetjes, duke nënshkruar që njësitë Fusion Drive nuk do të shndërroheshin në sistemin e ri të skedarëve të paktën në versionet e para të macOS High Sierra, por nuk ishte deri dje kur Kryeinxhinier i Apple, Craig Federighi ka folur për të, e cila jepni më shumë besueshmëri këtij opsioni që nëse e gjejmë në një faqe mbështetëse.

Federighi ka konfirmuar këtë azhurnim të ardhshëm në një email dërguar një lexuesi të MacRumors në të cilën mund të lexojmë "Po, ne planifikojmë të shtojmë mbështetje në një azhurnim të ardhshëm". Beta e parë e macOS High Sierra filloi në qershor, beta që përfshinte mbështetje për Fusion Drive duke konvertuar sistemin e skedarëve të iMac dhe Mac Mini në APFS, por në betat e mëposhtme u eliminua plotësisht, duke përfshirë edhe versionin që aktualisht macOS High Sierra mund të shkarkohet nga Mac App Store, ndoshta për shkak të çështjeve të stabilitetit dhe defekteve që ishin raportuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.