Final Cut Pro përditësohet për të shtuar mbështetje për modalitetin e ri MacBook Pro dhe Cinema

Cut përfundimtar Pro

Një nga aplikacionet që është padyshim Do të përfitoni më shumë nga MacBook Pro-të e rinj Me procesorët M1 Max dhe M1 Pro është Final Cut Pro, redaktori profesional i videove që humbi fuqinë që Apple nuk e kishte ofruar për një kohë të gjatë në gamën Pro, një gamë që dukej se ishte braktisur nga kompania.

Apple ka lëshuar një përditësim të ri për Final Cut Pro, një përditësim i ri që është jo vetëm i pajtueshëm me MacBook Pro të ri që Apple prezantoi disa ditë më parë, por gjithashtu lejon modifikoni videot e regjistruara në modalitetin Kinema që ka ardhur nga dora e gjeneratës së re të iPhone.

Cut përfundimtar Pro

Çfarë ka të re në versionin Final Cut 10.6

Gjurmuesi i objekteve

Ndjekja e objekteve përdor Neural Engine nga Apple për ta bërë procesin e analizës së videos në Mac me procesorin M1 shumë më të shpejtë.

  • Bashkangjitni tituj shtesë në pjesët ekzistuese duke përdorur menunë rënëse të burimit të gjurmuesit në shikues.
  • Përdorni redaktuesin e gjurmimit të vijës kohore për të ri-analizuar shpejt segmentet e një pjese ekzistuese ose për t'i fshirë ato drejtpërdrejt.
  • Shtoni manualisht një zvarritës nga inspektori, rregulloni formën e maskës dhe zgjidhni nga llojet e ndryshme të analizës së zvarritjes.
  • Tërhiqni gjeneratorët, titujt ose efektet te shikuesi për të zbuluar, gjurmuar dhe rreshtuar automatikisht lëvizjen e fytyrave ose objekteve duke përdorur mësimin e makinerive.

Siç e kam komentuar, ky version i ri përfshin veçori të reja që i lejojnë përdoruesit modifikoni videot e shkrepura me modalitetin Kinema, ky opsion disponohet vetëm në kompjuterët me macOS Monterey (versioni që do të dalë më 25 tetor).

Përveç kësaj, ne mund të përdorim kontrollet e inspektorit të kinemasë për të modifikoni intensitetin e efektit të turbullimit dhe shtoni korniza kyçe për të ndryshuar atë efekt sipas afatit kohor. Gjithashtu na lejon të shohim dhe eliminojmë pikat e fokusit që nuk na interesojnë.

Për ata që ne nuk mund të përballojmë Final Cut Pro, Apple përditësoi aplikacionin falas iMovie për macOS, duke shtuar mbështetje për modalitetin e kinemasë.

Pro Final Cut (Lidhja e AppStore)
Cut përfundimtar Pro299,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.