Firefox 91 për macOS përmirëson fshirjen e Cookies

biskota

Mozilla ka marrë seriozisht privatësinë e përdoruesve të saj, dhe në versionin e ri sapo ka lansuar shfletuesin e saj për macOS, Firefox 91, ka përfshirë funksionin «Mbrojtja totale e cookies«, E cila eliminon çdo cookie që është ruajtur në Mac tuaj automatikisht.

Mirë, ne tashmë kemi këtë nivel mbrojtjeje ekspeditë gjuetine, por nëse për çfarëdo arsye ne duhet të përdorim Firefox (për ndonjë shtesë specifike që nuk është e disponueshme në shfletuesin Apple, për shembull), duhet të dini se ka rritur mbrojtjen e tij kundër Cookies "të bezdisshme".

Shfletuesi i famshëm Firefox sapo ka marrë një azhurnim të ri në versionin e tij për macOS. Me të renë Firefox 91, përdoruesit mund të pastrojnë plotësisht historinë e shfletuesit të tyre për çdo faqe në internet. Tani e tutje do të jetë e lehtë të fshini të gjitha cookie -t dhe super cookie -t e ruajtura në Mac tuaj nga një faqe në internet ose nga ndonjë zvarritës i ngulitur në të.

Me këtë version të ri të Firefox, kur largoheni nga një faqe në internet, shfletuesi automatikisht do të heqë të gjitha biskota, super -ëmbëlsira dhe të dhëna të tjera të ruajtura në "kavanozin me cookie" të asaj faqeje interneti. Kjo "Fshirje e Përmirësuar e Cookies" e bën të lehtë heqjen e të gjitha gjurmëve të një faqe në internet në shfletuesin tuaj pa mundësinë që ato të fshihen në Mac tuaj.

Me funksionin e ri "Total Cookie Protection" të integruar në Firefox 91, nuk do të ketë asnjë "cookie" të ruajtur në Mac tuaj, të cilat do të fshihen automatikisht kur largoheni nga një faqe në internet. Pa dyshim një avantazh kur bëhet fjalë për të qenë në gjendje të lundroni në internet me pak më shumë se Intimitet.

E gjithë kjo tashmë është zbatuar në Safari. por ndonjëherë duhet të përdorim një shfletues tjetër. Normalisht, sepse duam të përdorim një shtesë që nuk ekziston për shfletuesin Apple. Nëse ky është rasti juaj dhe ju përdorni Firefox për të lundruar në tuajin mushamaDije se fshirja e Cookies me Safari 91 tani është përmirësuar ndjeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.