Firefox azhurnohet duke zbatuar përmirësime për macOS

Firefox azhurnohet me veçori të veçanta për macOS

Një nga shfletuesit më të zhdërvjellët për Mac-të tanë është Firefox, duke lënë mënjanë Safari, i cili si të gjithë programet e Apple është përshtatur në pajisje, mendoj se është më i miri që mund të përdoret në kompjuter. Simpleshtë e thjeshtë, e shkathët, e sigurt dhe me azhurnimin e ri, janë bërë përmirësime për macOS.

Versioni i ri i shfletuesit, 70, veçanërisht të përmirësuar sigurinë dhe shpejtësinë. Nga rruga, një fakt kurioz. Edhe pse emri Firefox i referohet një panda të kuqe, dizajni i logos është një dhelpra e asaj ngjyre.

Firefox prezanton veçoritë e reja të performancës në macOS

Normalisht azhurnimet e shfletuesit, Ato kanë të bëjnë me përshtatjen e tij me standardet e reja në siguri ose në përmirësimet e performancës. Disa herë janë lëshuar disa, të cilat kanë për qëllim përmirësimin brenda një sistemi të veçantë operativ. Gjëja normale është se ato janë të përgjithshme për të gjitha sistemet operative.

Me versionin 70, janë bërë përmirësime specifike për macOSPërmirësime drastike janë bërë në konsumin e energjisë dhe performancën. Nga Mozilla, ata e kanë komentuar atë Firefox 70 "përmirëson përdorimin e energjisë me 3x ose më shumë për shumë raste përdorimi."

Kjo sepse kompania ka ndryshuar mënyrën se si pikselët arrijnë në ekranin e Mac-ve tona. Kjo është, ajo që është arritur është që shfletuesi të punojë më pak në secilën kornizë që hedh në ekrane. Përveç kësaj cSa më e madhe të jetë dritarja Firefox dhe sa më e vogël të jetë animacioni, aq më i madh është ndryshimi. Shumë e dobishme për ekranet e reja që mund të blini për Mac.

Këto karakteristika të reja do të thotë që përdoruesit të informohen se bateria e Mac-ut zgjat më shumë, por mbi të gjitha kjo kompjuterat nxehen më pak dhe prandaj tifozët duhet të punojnë më pak.

Risitë e tjera i referohen kryesisht përmirësimeve në sigurinë dhe privatësinë e përdoruesve. Për shembull duke bllokuar Cookie për ndjekjen ndër-faqesh nga faqet si Facebook, Twitter dhe LinkedIn. Përdoruesit tani mund t'i personalizojnë këto cilësime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Paul dijo

    Eja në atë dhelpër zjarri që kur është PANDA RED