Firmware i AirPods gjithashtu do të ketë lajme

AirPods

Prezantimi i WWDC të këtij viti. Tim Cook dhe ekipi i tij na kanë treguar lajmet që do të përfshihen në versionet e softuerit këtë vit. Kjo do të thotë që në një masë më të madhe ose më të vogël, të gjitha pajisjet Apple do të kenë funksione të reja sa më shpejt që të mund të azhurnohen.

Dhe "të gjithë" gjithashtu përfshin AirPods. Pasi të jenë azhurnuar pajisjet e kompanisë, kufjet e Apple do të marrin veçori të reja, disa prej tyre shumë interesante për përdoruesit. Le t’i shohim.

AirPods nuk janë harruar nga djemtë nga Cupertino, dhe ata do të marrin disa lajme interesante sa më shpejt që të gjithë programet e reja për këtë vit të lëshohen zyrtarisht.

Rritja e bisedës

Kjo është tipari i parë AirPods që Tim Cook dhe ekipi i tij na prezantoi këtë pasdite. Një tipar i krijuar për të ndihmuar njerëzit me probleme të lehta të dëgjimit. Një tipar i ri që përdor audion llogaritëse dhe mikrofonët e integruar të rrezeve të AirPods Pro për të përqendruar audion e marrë tek personi që flet para jush.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të zvogëloni sasinë e zhurma e ambientit çfarë po ndodh rreth jush. Këto dy karakteristika së bashku mund të bllokojnë zhurmën përreth dhe të rrisin shumë bisedën tuaj me personin para jush në një mjedis shumë të zhurmshëm.

Njoftime

Siri tashmë po ju paralajmëron për njoftime të reja për një kohë, dhe tani po e sjell atë funksionalitet në të gjitha njoftimet me Njoftoni njoftimet. Tani mund ta modifikoni këtë veçori në mënyrë që të njoftojë vetëm njoftimet tuaja më të rëndësishme dhe të ndjeshme ndaj kohës. Mund të përdorni edhe Njoftimet për t'ju kujtuar se çfarë të blini nga dyqani ushqimor nëse keni krijuar disa alarme rikujtuese specifike në vendndodhjen e ushqimeve në aplikacionin Kujtime.

Karakteristika mund të përshtatet për të njoftuar vetëm njoftimet nga aplikacionet që keni zgjedhur dhe mund të aktivizoni "Mos shqetëso" për t'i fikur plotësisht. Apple gjithashtu thotë se nëse përdorni funksionin e ri Fokus që ndan jetën tuaj personale dhe të punës, preferencat tuaja të njoftimit do të merren parasysh automatikisht.

Gjeni AirPod-et e mia

AirPods

Përditësimet më të fundit të softuerit Apple gjithashtu do t'ju lejojnë të gjeni tuajin AirPods Pro o AirPods Max Humbur me aplikacionin Find, si me AirTags të reja. Nëse i humbni, AirPods tuaj do të dërgojë pozicionin e tyre përmes Bluetooth që mund të zbulohet nga pajisjet e tjera të Apple. Më pas mund të përdorni aplikacionin Find Me për t'i lënë ata të luajnë një tingull ose të përdorin pamjen e afërsisë për të ditur kur jeni afër gjetjes së tyre. Aplikacioni Find My do t'ju paralajmërojë tani nëse aksidentalisht lini AirPod-et tuaja prapa.

Audio hapësinore

Apple po sjell gjithashtu mbështetje hapësinore audio për TVOS kështu që të mund të provoni tingullin rrethues me AirPods Pro ose AirPods Max në dhomën tuaj të ndenjes pa shqetësuar askënd tjetër. Mbështetja hapësinore audio për AirPods po vjen gjithashtu në macOS për Mac-et më të reja të bazuara në procesorë M1. Audio hapësinore po vjen gjithashtu në Apple Music dhe aplikacionin FaceTime.

Natyrisht, në mënyrë që të shijoni të gjitha këto karakteristika, si AirPods ashtu edhe pajisjet përkatëse që transmetojnë muzikën që dëshironi të dëgjoni duhet të azhurnohen. Nëse je zhvillues, tani mund të shkarkoni betat e para. Nëse nuk jeni, duhet të prisni të paktën muajin korrik për të qenë në gjendje të provoni betat e para publike. Dhe nëse nuk jeni aq të paduruar, do të duhet të prisni për versionet zyrtare për të gjithë përdoruesit që Apple do të nisë verën e kaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.