Flamingo, një klient interesant i mesazheve me shumë shërbime

Flamingo-klient-mesazhe-0

Me një përhapje më të madhe të rrjeteve sociale me kalimin e kohës, klientët e mesazheve lindin gjithashtu me ata që të jenë të lidhur dhe në kontakt me miqtë dhe familjen tonë në çdo kohë, shih shembuj të tillë si Messenger në Facebook, Gtalk (tani Hangouts) në Google ... Kjo është arsyeja pse në një moment të caktuar, në varësi të vendit ku po flasim, mund të kemi disa dritare bisede të hapura me shërbime të ndryshme që funksionojnë.

Kjo është arsyeja pse mbërrin Flamingo, një aplikacion që bashkon dy nga shërbimet kryesore dhe çdo tjetër që bën përdorimin e Protokolli XMPP i zhvilluar nga Google, të kemi të gjitha kontaktet tona në një vend për të qenë në gjendje të flasim me ta pa pasur nevojë të futemi në faqe të ndryshme ose të hapim tre aplikacione në të njëjtën kohë.

Flamingo-klient-mesazhe-1

Duhet të theksohet se ajo gjithashtu ka një seri kufizimesh dhe është se për shkak të kufizimeve të shërbimit kur përdorni API-të e palëve të treta, Ju nuk mund të përdorni veçoritë e bisedave në grup ose video / audio në Hangouts si dhe në Facebook, një humbje me të vërtetë e rëndësishme dhe që merr mjaft numra të plotë nga përdorshmëria e këtij aplikacioni. Sidoqoftë, nëse thjesht duam të bisedojmë pa përdorur ndonjë shtesë, kjo duket si një mundësi e shkëlqyeshme. Përveç kësaj, kjo gjithashtu na jep mundësinë për të dërguar skedarë direkt përmes Cloud App ose Droplr nëse shërbimi i ngarkimit të skedarit brenda ndonjë prej tyre është i dobët ose nuk mund të përdoret, i menduar mirë dhe për t'u vlerësuar.

Flamingo-klient-mesazhe-3

Karakteristikat e tjera janë:

 • Biseda të shumëfishta me mundësinë e mbledhjes së tyre në një dritare të vetme.
 • Shikime paraprake për imazhe, video dhe cicërima. Mbështet CloudApp, Droplr, Instagram dhe YouTube.
 • Transferimi i skedarit përmes lidhjes direkte (i pajtueshëm me Messages, Adium dhe klientë të tjerë), CloudApp dhe Droplr.
 • Përgjigjuni mesazheve nga kutia e njoftimeve në OS X 10.9.
 • Përfundoni historinë e bisedave me kërkimin e shpejtë të mesazheve dhe shumë mundësi filtrimi.

Çmimi i këtij aplikacioni është 8,99 euro dhe mund të shkarkohet përmes faqes zyrtare të zhvilluesit dhe përmes Mac App Store. Siç e kam thënë tashmë, një opsion i mirë, por sigurisht jo thelbësor dhe disi i shtrenjtë për atë që ofron, veçanërisht nëse marrim parasysh kufizimet.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Chema dijo

  xmpp zhvilluar nga google? shaka e mire ... ku e more vesh?