Formatoni një flash drive me sistemin FAT ose exFAT

si të formatohet në fato exfat

Nëse do të më pyesnit cili është formati perfekt për një disk të lëvizshëm, do të më duhej të mendoja për përgjigjen time dhe do të përfundoja të formuloja një tjetër: E përsosur për çfarë? Me siguri do të më përgjigjeshit për të ruajtur të dhëna, por dua të them se në të cilët kompjuterat që varen do të përdoren. Problemi është se ka Mac, Windows dhe Linux dhe jo të gjithë mund të lexojnë ose shkruajnë në të gjitha formatet. Ajo që ka janë dy formate universale: FAT dhe exFAT.

Cili është rekomandimi im? E kam të qartë, por së pari duhet të shpjegojmë pak më lart se cili është secili nga formatet. Nëse do të përdorim një pendrive në çdo kompjuter Pavarësisht nga sistemi juaj operativ, nuk do të kishte kuptim të formatonit njësinë në një format që nuk mbështetet nga asnjë prej tyre. Më poshtë do të shpjegojmë se për çfarë përdoret secili format.

Llojet e formatit

NTFS

formatin ntfs

Formati NTFS (New Technology File System) u krijua nga Microsoft në 1993 për sistemin e saj operativ. Pa hyrë shumë në detaje, duhet të kemi parasysh që Mac OS X mund të lexojë, por jo të shkruajë, në një disk të formatuar në NTFS. Pa instaluar mjete të palëve të treta, ne nuk do të jemi në gjendje të formatojmë një pendrive në NTFS nga një Mac dhe, nëse duam ta përdorim atë në kompjuterin tonë pa pasur nevojë të instalojmë softuer që nuk është i nevojshëm (siç do ta shpjegojmë më vonë), është më mirë të mos formatojmë disqet tona penale në NTFS.

Artikulli i lidhur:
Rregulloni gabimin 'kamera nuk është e lidhur' në OS X

Nëse preferoni të përdorni formatin NTFS, duhet të dini se ekzistojnë mjete të palëve të treta që i japin OS X aftësinë për të lexuar dhe shkruar tek NTFS, si p.sh. Paragon NTFS ose Tuxera NTFS. Por, unë këmbëngul, nuk ia vlen nëse marrim parasysh se ka formate më universale.
NTFS punon mirë për disqet e ngurta në kompjuterë duke përdorur Windows si sistemin operativ.

Mac OS X i zgjeruar

Për ta përmbledhur, mund të themi atë Mac OS X i zgjeruar Shtë e njëjtë me NTFS, por në këtë rast gjithçka është projektuar për sistemin operativ desktop të Apple. Nëse kemi një pendrive që do të përdorim edhe në Windows, nuk ia vlen ta formatosh në Mac OS X Plus sepse nuk do të ketë mundësi të përdorë të dhënat e tij. Më mirë të përdorni një nga dy opsionet e mëposhtme.
Mac OS X i zgjeruar duhet të përdoret vetëm në disqet e ngurta në të cilat do të instalohet OS X.

FAT

format fat32

Krijuar versionin e tij të parë në 1980 dhe të fundit (FAT32) në 1995, mund të thuhet se FAT (File Allocation Table) është skedari më universal i skedarëve. Mund të përdoret edhe në pajisje të tilla si konsolë, celularë, etj., Por ka një problem të madh nëse duam ta përdorim atë vetëm në kompjuterë desktop: maksimumi i mbështetur nga FAT32 është 4 GB. Nëse, për shembull, kemi një video 5 GB dhe një pendrive të formatuar FAT, do të kemi dy mundësi: ose ta ndajmë skedarin në dy pjesë ose ta lëmë atje ku ishte sepse nuk do të jemi në gjendje ta vendosim në Pendrive tonë.

mënyra për të parë seritë e shikimit falas në iPhone ose iPad
Artikulli i lidhur:
Shkarkoni filma falas në iPhone ose iPad

Siç kam thënë më parë, FAT, FAT16 dhe FAT32 duhet të përdoren vetëm në disqet e lëvizshëm që duam të përdorim, për shembull, në një PSP Sony ose kujtime për kamerat.

exFAT

formatin exfat

Më në fund kemi formatin exFAT (Tabela e Zgjeruar e Alokimit të Skedarëve), evolucioni i FAT32. Wasshtë krijuar gjithashtu nga Microsoft dhe është i pajtueshëm nga Snow Leopard e tutje dhe nga XP e tutje, por ka ndryshime të rëndësishme nga versioni i mëparshëm, siç është madhësia maksimale e skedarit në exFAT që është 16EiB. Pa dyshim kjo Theshtë opsioni më i mirë Nëse duam të përdorim një pendrive në kompjuterët Windows, Mac dhe Linux, megjithëse këto të fundit nuk mund të formatohen pa instaluar softuer.

Ne do të përdorim exFAT për të formatuar çdo hard disk të jashtëm ose pendrive që duam përdoren kryesisht në Mac dhe Windows. Nëse duhet ta përdorim atë në pajisje të tilla si konzolët ose kamerat e lartpërmendura, nuk do ta përdorim këtë format.

ExFAT ose NTFS

Nëse dyshoni midis ExFAT ose NTFS, bazuar në atë që sapo pamë, gjëja më logjike është të formatosh një pendrive ose njësi të jashtme të kujtesës në formatin ExFAT pasi që është opsioni që siguron pajtueshmërinë më të mirë, të pajtueshme me të gjitha sistemet operative aktuale.

Si të formatoni pendrive në exFAT

Ata që nuk keni dëgjuar kurrë për këtë format, mos kini frikë. Formatimi i një hard drive, pendrive të jashtëm ose USB në Mac është shumë i thjeshtë dhe procesi nuk ndryshon shumë nëse duam ta formatojmë atë në exFAT. Por, për të shmangur konfuzionin, unë do të detajoj hapat:

format udhëzues në exfat

 1. Ne kemi për të hapur Shërbimi i diskut. Ekzistojnë tre mënyra të ndryshme për të hyrë në të: nga Launchpad, e cila është ajo që keni në pamjet e ekranit, hyrja në dosjen Applications / Others / Disk Utility ose, e preferuara ime, nga Spotlight, të cilën unë hyj duke shtypur atë Koha CTRL + Spacebar butonat.

hapat e formatit exfat

 1. Sapo të vihet në dobi të diskut, do të shohim një imazh si ai në kapje. Ne klikojmë në njësinë tonë. Nuk ka klikim të asaj që gjendet brenda makinës. Kjo është ndarja e vetme që ekziston, kështu që do të shfaqen më shumë nëse kemi më shumë ndarje. Meqenëse ajo që duam është të formatojmë gjithçka, ne zgjedhim rrënjën.
 2. Tjetra, ne klikojmë Fshi, që është ekuivalenti i formatimit në Windows.
 3. Ne shpalosim menunë dhe zgjedhim exFAT.
 4. Në fund, ne klikojmë në «Fshi».

Unë nuk kam formatuar asgjë në NTFS për një kohë të gjatë. ExFAT është formati i të gjitha disqeve të mia të jashtme dhe tani ju mund të bëni të njëjtën gjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio Castilian dijo

  Ishte shumë e qartë për mua. Tani e tutje unë do të jem në gjendje të përdor pendrive në sisteme të ndryshme operative me qetësi shpirtërore. Artikuj shumë të mirë nga D. Pedro Rodas.

  1.    Peter Rhodes dijo

   Faleminderit, Antonio. Unë ju inkurajoj të ndiqni postimet e mia.

  2.    Ernesto Gonzalez dijo

   Faleminderit, informacioni është i mirë dhe shumë i dobishëm për njerëzit me probleme të formatimit.

  3.    Luis dijo

   Përshëndetje, mirëmëngjesi, nga Meksika, unë kam një hard drive dhe dua ta fshij dhe formatoj atë për mac dhe windows, por në mac nuk shfaqet formati EXFAT, për t'i dhënë atë format kur të lidh hard diskun tim të jashtëm = , kjo më jep vetëm opsione të formateve mac
   Shpresoj te me ndihmoni. të fala

 2.   Hektori dijo

  Diçka shumë interesante për formatimin e një disku të jashtëm në exFAT është që OS X mund ta indeksojë atë dhe kështu lejon kërkime të shpejta me Spotlight.

  1.    Peter Rhodes dijo

   Faleminderit për kontributin Hektor.

  2.    Peter Rhodes dijo

   Një tjetër nga avantazhet më të mëdha të formatit exFat. Faleminderit Hektor!

 3.   anthonyquevedo dijo

  E vetmja gjë për të mbajtur në mend është se exFat nuk është në përputhje me Windows XP, edhe pse ka një copë toke për të.

  Artikull i mirë!

  1.    Peter Rhodes dijo

   Në të vërtetë Atonio, Windows XP ka nevojë për një azhurnim për të qenë në gjendje të menaxhojë skedarët exFAT, të cilat mund t'i shkarkoni nga. Faleminderit per komentin tuaj

  2.    Peter Rhodes dijo

   Në mënyrë efektive. Duhet të shkarkoni një copë toke që ajo të ekzekutohet. Faleminderit për kontributin!

 4.   sakson dijo

  Do të formatoj një HDD të jashtëm 1TB në formatin exfat, çfarë njësie të ndarjes së madhësisë mund t'i jap?

  1.    Peter Rhodes dijo

   Do të përdorni skedarë të mëdhenj? Nëse jo, unë rekomandoj ta formatoj atë në MS-DOS në mënyrë që ky disk të jetë i pajtueshëm me Windows dhe OSX.

  2.    Walter i bardhë dijo

   Kam të njëjtin dyshim si shoku yt

 5.   Isis dijo

  E vetmja gjë e keqe është se shpejtësia e transferimit bie shumë, ajo kaloi nga 15 minuta në 25 në një skedar me 7 GB diçka):

  1.    Peter Rhodes dijo

   Ju keni të drejtë për këtë. Shpejtësitë e transferimit bien në mënyrë dramatike.

  2.    Walter i bardhë dijo

   A ju ndodh të dini pse më duhen më shumë se 25 minuta?

 6.   Carlos dijo

  dhe nese keni ndonje iOS te meparshem si ne rastin tim qe kam 10.5.8 ??? Ndonje program ??

 7.   Josele dijo

  PAS DORS S FOR KISTIJ FORMATI, A MOS REKOSE USB-T OF TELEVIZIONIT ... ¿? ¿? ¿? ¿?

 8.   tramusoke dijo

  Ashtu si Josele, pasi disku i ngurtë Toshiba 1TB është gjetur në Exfat, ai njihet nga të dy kompjuterët, unë mund të ruaj filmat mbi 4 GB, por televizioni LG nuk e njeh atë, nga ku shikoj filma nga zëri sistemi im audio dhe ekrani me cilësi të mirë. Unë nuk di çfarë të bëj, ose të shkarkoj filma me laptopin tim, ose nuk di çfarë të bëj që televizioni ta njohë atë.

  Unë dua ta zgjidh sepse nuk mund ta përdor iMac për shkarkime sepse atëherë nuk mund t'i vendos në TV ... Dhe nevoja për të blerë një TV Apple për t'i parë nuk është zgjidhja sepse unë kam hard drive për këtë .

  Dikush mund të ketë një TV LG42LB630V ose të ngjashëm dhe të na tregojë se si e zgjidhi atë?

  Thanks in advance!

 9.   tapedocom dijo

  Unë jam në të njëjtin pozicion me partnerin, të njëjtin model LG TV dhe nuk më lejon të luaj asgjë nga pendrive.
  Unë mendoj se do të ketë ndonjë zgjidhje tjetër përveç appleTV ose të kërkosh një sistem windows vetëm për këtë.
  Faleminderit paraprakisht!

 10.   yo dijo

  Zgjidheni atë duke përdorur një hard disk multimedial ose një pendrive për të parë filma në TV dhe duke kufizuar përdorimin e hard drive tuaj për të bërë kopje rezervë, ose anasjelltas.
  Unë mendoj se nëse përdorni hard diskun e jashtëm si një mjet gjithëpërfshirës, ​​do të zgjasë shumë më pak. Unë e përdor atë vetëm për ruajtje.

 11.   Teresa dijo

  Unë kam një DD të jashtëm në ExFat dhe kam një multimedia Western Digital (pa hard disk të brendshëm, vetëm rasti) për të parë gjërat në TV. Unë lidh DD në multimedia dhe nuk më gjen asgjë fare. Gjëja më e keqe është se unë gjithashtu e kam provuar me multimedia nga familja dhe miqtë dhe ende i përdor ato.

 12.   Sauli dijo

  Informacioni juaj ExFat ishte shumë i dobishëm për mua për të menaxhuar diskun tim Toshiba ext në Win dhe Osx

 13.   kitus77 dijo

  Për LG TV, ju gjithashtu keni mundësinë ta shikoni atë përmes pjesës mediatike, të instaloni Universal Media Server në kompjuterin tuaj dhe ta shikoni atë përmes transmetimit.
  Një përshëndetje!

 14.   i ngushtë dijo

  informacioni juaj është shumë i qartë dhe ka qenë shumë i dobishëm për mua. Por unë kam një problem, unë kam një hard disk të jashtëm në FAT32, por kur dua të fshij skedarët i çon në koshin e plehrave, por nuk më lejon të zbraz plehrat sepse thotë se nuk kam lejet e nevojshme. Unë nuk e di se si ta bëj këtë, informacioni në hard disk më tregon se mund të lexohet dhe shkruhet. Faleminderit shumë

 15.   diego dijo

  pershendetje, dhe me formatin e skedarit ex fat mund ta lidh hard drive-in tim me TV ose teatër në shtëpi për të parë filma dhe lexon normal? Unë përdor dritare dhe osx el capitan

 16.   Ramiro Fernandez fushë dijo

  Përshëndetje, formatoni nga MAC në exFat, por megjithatë dritaret nuk e zbulojnë atë. Unë formatoj në windows në exFat, por krijon një ndarje të vogël prej 200 MB asgjë tjetër! NUK i shihni 15800 MB të mbetura të stilolapsit 16 GB, pse mund të ndodhë kjo? A ka ndonjë aplikacion për të bërë formatimin e nivelit të ulët në MAC?
  Faleminderit shumë

  1.    Patrick dijo

   provoni me sistemin e ndarjes MBR kur i jepni formatin e ri (zgjidhni në skedën më të ulët se formati exFAT)
   slds

  2.    Patrick dijo

   provë me sistemin MBR master record record

  3.    Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Salcedo Gonzalez dijo

   Ramiro më ndodh e njëjta gjë, a mund ta zgjidhësh?

 17.   Lucia dijo

  Problemi im është që me exFAT tv nuk e zbulon atë. Dikush e di?

 18.   Lucia dijo

  Pershendetje Unë kam një televizion LG dhe kam kërkuar makinën time të jashtme për të exFAT por TV ende nuk e njeh atë ... Disa ide? Faleminderit.

 19.   Manuel dijo

  E bëj këtë dhe në dritare njoh vetëm një pjesë prej 200 MB dhe më thotë që duhet të formatoj përsëri!

 20.   Miguel Angel dijo

  Pershendetje njerez, une kam nje MacBook Pro, une formatoj pendimet e mia ne MS-DOS FAT qe te jem ne gjendje te degjoj muzike ne pajisje tingulli mp3 por disa nuk i njohin ato, cfare rekomandoni, a do te jete per shkak te ndarjeve? Gjëja e çuditshme është që unë i kam dëgjuar ata në një pajisje SONY dhe pastaj unë regjistroj më shumë muzikë dhe e njëjta pajisje nuk i njeh ato. Faleminderit!

 21.   GERARDO dijo

  FALEMINDERIT PER INFO TUAJ, POR TE KONSULTOJ: NESE DUA TE FORMOJ NJE PENDRIVE 16 GB DHE 3.0. NFSE P USRDOR NTFS POSHT, M G DUHET T TO ZGJIDHNI DISA OPTIONE N IN «MADHSINIT E NJITSIS SOC ALOKACIONIT», M SET VENDOS NGA DEFAULT 4096 BYTES. NUK DO T HA KAM ZGJEDH 16 KILOBYTES? FALEMINDERIT.

 22.   filomaki dijo

  Përshëndetje, do të doja të më ndihmonit .. shikoni nëse kjo ju ka ndodhur dhe testuar me të gjitha formatet e skedarëve dhe kur e vendos në makinë usb më jep një gabim, a di dikush me çfarë formati ta formatojë?

 23.   Daniel dijo

  Shpjegimi më i qartë, më i plotë, i dobishëm dhe i thjeshtë! Më ka ndihmuar shumë! Faleminderit

 24.   martuca dijo

  pershendetje, kur ta bej kete do te fshihet e gjithe permbajtja e diskut te jashtem? Faleminderit

 25.   karlosrubi dijo

  Thank you very much!

 26.   Miguel dijo

  Përshëndetje!
  Sapo azhurnova makin tim në MAC OS SIERRA dhe kur kopjoj muzikë në pendrive, nuk tingëllon në asnjë muzikant, e fshij atë me mjetet e diskut në EX FAT dhe as nuk tingëllon, çfarë të bëj, pasi më parë më ka punuar mirë
  Shpresoj per ndihme duke ju falenderuar
  një përshëndetje

 27.   beto dijo

  Po në lidhje me këtë, unë kam lexuar të gjithë temën shumë mirë faleminderit për informacionin shumë të mirë, Në përvojën time unë do të them mendimet e mia sepse kam hasur në të njëjtat situata të Windows, Mac, Smartv.

  Smartv, formati pothuajse i vetëm që ata lexojnë është NTFS ose FAT, detaji është se filmat që ruhen me cilësi të mirë janë më shumë se 4 koncerte sesa në formatin FAT, skedarët më të mëdhenj se 4 koncerte nuk janë të mundshme.

  Mac, formati NTFS lexohet vetëm, por nëse keni një disk filmi mund ta luani por jo të shtoni / fshini skedarë.

  Ajo që bëj është: Unë kam një disk të jashtëm që e kam me 2 ndarje.

  Ndarja e parë më e madhe në NTFS dhe e rëndësishme është që është e para që Smartv ta zbulojë atë normalisht dhe të jetë në gjendje të shikojë filma.

  Ndarja e dytë exFAT pak më e vogël se sa e përdor në MAC ose Windows ku bëj kopje rezervë ose shkëmbim skedarësh dhe kështu 2 sistemet operative mund të fshijnë / lexojnë skedarë pa probleme, Gjithashtu me ndarjen NTFS mund të shtoj / fshij filma dhe t'i shikoj ato pa probleme në Smartv.

  Disku që përdor është 1 Tera dhe unë kam një ndarje të Parë rreth 700 koncerte filma NTFS dhe një ndarje të Dytë 300 koncerte përafërsisht exFAT për rezervimin e skedarëve etj. Përshëndetje.

  1.    Emilio dijo

   Opsion i mirë, e vetmja gjë është që nëse shkarkoni filma në makinën tuaj, mund t'i transferoni ato vetëm në diskun e jashtëm në ndarjen exFat, pasi që në ndarjen NTFS lexohet vetëm, prandaj mund t'i shihni ato në TV inteligjent nga LG ju nevojitet një kompjuter Windows për të transferuar filmat nga ndarja exFat në NTFS ...

   Në çdo rast faleminderit për këtë ide

 28.   Freddie gonzalez kortez dijo

  Bleni një flash drive USB FLASH DRIVE 2.0 128 Gb thotë se kopertina e tij është e përputhshme me windows, unë kam windows 7 profesional, kjo varet nëse lexon skedarët e fjalëve, shkëlqejnë por nuk i luan videot ose filmat duke marrë parasysh që kursen ata dhe Ata zënë hapësirë, kështu që është në pendrive por nuk luan video as në WMV dhe VLC.
  Po bej dicka keq?
  A mund të më ndihmoni ju lutem?
  Do ta vlerësoja shumë.

  Freddie

 29.   Eric dijo

  Pershendetje mire, shiko, une kam blere nje hard disk 3tb Toshiba dhe kur e bej vetem ne FAT ai mban 3Tb por kur e formatoj ne Ex-Fat me thote qe hapesira e disponueshme eshte 800Gb, cfare te bej?

 30.   Alfonso dijo

  Përshëndetje natën e mirë, unë kam një lojtar multimedial dhe kur fshiva filmat që kisha, nuk e di se çfarë bëra ose çfarë ndodhi tani që lojtari nuk më njeh, dikush mund të më tregojë se çfarë të bëj për ta rimarrë atë, Unë gjithashtu kalova në një pendrive, faleminderit.

 31.   Miguel dijo

  Përshëndetje, hej, kam një problem, mbase nuk e kuptova mirë ose nuk e di, por formatova USB-në time me Ex-Fat dhe tani asnjë nga sistemet operative nuk e zbulon atë ... nëse mund të më tregoni pse , Unë do ta vlerësoja shumë.

 32.   Raul dijo

  Unë duhet të formatoj një disk të jashtëm, dhe kur zgjedh exFAT në dritare, ai më lejon të zgjedh nga 128 kilobajt në 32768, cilin rekomandoni të zgjidhni për të optimizuar hapësirën time në maksimum?

 33.   Camila dijo

  formatie pendrive me zgjerim exfat por windows pc nuk me njohin, si mund ta zgjidh apo cfare eshte?

 34.   Fabian A. dijo

  Postim i shkëlqyeshëm për ata prej nesh që nuk dinë shumë për këto gjëra.

 35.   JAVIER MARTINEZ dijo

  Unë kam azhurnuar Imac tim në Ox High Sierra. Të gjitha të mira në parim. Por kur përdor pendriva dhe disqe të jashtme që kam formatuar në FAT32 për ta përdorur në ndonjë sistem operativ, nuk më lejon të kaloj skedarë më shumë se 2 GB kur deri atëherë më lejoi të kaloj skedarë deri në 4 GB. Unë madje e kam ri-formatuar nga Disk Utilities, por problemi vazhdon. Unë nuk e di nëse dikush tjetër po ndodh njësoj dhe nuk jam në gjendje ta zgjidh atë.

  1.    Jose dijo

   Mirë Javier, e keni gjetur zgjidhjen? E njëjta gjë më ndodh dhe nuk mund ta gjej, faleminderit.

   1.    Jose Luis Picazo Cantos dijo

    E njëjta gjë më ndodh, unë kam thirrur mbështetje të Planit të Mbrojtjes AppleCare dhe ata nuk kanë ide. Kështu që pasi azhurnohem me macOS High Sierra 10.13.2 nuk mund të kopjoj skedarë më të mëdhenj se 2 GB në Fat32.

 36.   Jose dijo

  Mirë Javier, më ndodh e njëjta gjë dhe nuk kam zgjidhje, a mund të na ndihmojë dikush?

 37.   Nerea dijo

  Mirëmëngjesi,
  Unë kam dy disqe të jashtme: një në FAT32 dhe tjetrin që kam formatuar në exFAT. Unë përdor të dy Mac dhe Windows dhe dua që disqet të transferojnë informacione dhe të shikojnë filma.
  Problemi im i vetëm është që kur kopjoj informacione në disk dhe pastaj i fshij, kapaciteti i diskut NUK U azhurnohet, ai vazhdon të më tregojë mua si "të përdorur" 50gb edhe pse i kam fshirë filmat, kështu që humbas shumë kapacitet të diskut. A mund të më tregojë dikush se çfarë duhet të bëj dhe çfarë duhet të bëj? Faleminderit shumë!

 38.   Irene dijo

  Përshëndetje,
  Unë kam blerë një Mac dhe i kam formatuar të dy disqet e ngurta në ExtFat dhe tani TV Samsung nuk i lexon ato. A ka qenë dikush në gjendje ta rregullojë atë?
  Falënderim

 39.   Sallatë Iñaki Goñi dijo

  Ju jeni siguruar që të zbrazni plehrat në Mac me Diskun të lidhur. Në Mac Os, për sa kohë që nuk e zbrazni, të dhënat e fshira që janë "në kosh" mbeten në disk derisa t'i zbrazni ato. Në Windows, kur fshini nga një disk i jashtëm, ajo fshihet "përfundimisht".

 40.   Sallatë Iñaki Goñi dijo

  Unë i kam këto probleme + papajtueshmëri me windows dhe linux edhe pse jam në ExFat ose Fat32 dhe as kjo nuk më lë të ndaj. Kohët e fundit kam azhurnuar PowerPC G5 tim të vjetër (tek Leopard nga tigri me pendrive) dhe po e përdor atë vetëm për ndarjen dhe formatimin e pendave që kanë ndaluar së funksionuari si duhet. Tani për tani unë e bëj këtë vetëm nga një powerPc ose nga Linux (gparted ...), të dy më lejojnë vetëm Fat32 dhe jo ExFat.

 41.   sebas dijo

  Përshëndetje, unë sapo formatova USB flash drive në formatin ExFat dhe prapë skedarët me shtrirjen mp4 ose .fat nuk më lejojnë të kopjoj-ngjit. Makina është një Macbook Pro ... Çfarë mund të bëj?

 42.   Xavier dijo

  Çfarë është skema dhe për çfarë shërben? Dhe çfarë skeme marrim kur formatojmë një stilolaps në exFAT?

 43.   Giancarlo dijo

  Përshëndetje të gjithëve, me NTFS mund ta mbroj USB-në time me leje sigurie, por me sistemin xfat nuk mund t'i jap siguri USB-së, a di dikush t’i japë siguri sistemit xfat ???

 44.   Kati i tretë dijo

  Përshëndetje, faleminderit për gjithë këtë informacion të plotë. Por tani. Unë kam formatin tim usb 3.0 të formatuar në exFat, me skedarë .avi dhe .mkv, dhe përpiqem të shikoj filma në bluray, dhe kjo nuk e njeh atë.

 45.   EngjëllP dijo

  Përshëndetje, A mund të krijohet një PenDriver bootable MAC ose Windows OS duke përdorur këtë format exFAT? Nëse duam të krijojmë një boot DOS në Pendrivar për Windows 7, a mbështetet me ndarje exFAT?

 46.   Julia dijo

  punon?

 47.   kevin Garcia dijo

  Kam një çështje që nuk mund ta gjej si ta zgjidh:

  Unë kam një USB 64 GB, por për disa arsye një kompjuter windows vetëm e formaton atë në 300mb në formatin fat32.

  tani nje mac, ben te njejten gje me mua Nuk e di pse, edhe nese jane 64gb, ajo formaton vetem 300mb dhe pjesen tjeter e le bosh.

  Tani kam një problem më serioz, formatin që usb në mënyrën ASFP dhe nëse merr 64gb, e keqja është se tani nuk kam mundësi të ndryshoj në asnjë mënyrë përsëri në exfat, pse ?????

 48.   Marisa dijo

  Përshëndetje, faleminderit për artikullin. Kam vendosur të formatoj disa disqe të jashtëm me exFat për të punuar si në Mac ashtu edhe në PC dhe kur zgjedh diskun më jep mundësinë të zgjedh skemën e ndarjes midis GUID, Master Boot Record dhe Apple Partition Map. A rekomandohet një tjetër për të optimizuar përputhshmërinë midis Windows dhe Mac? Faleminderit!