Më e mira e aplikacionit Fotografitë në macOS Sierra

Më e mira e aplikacionit Fotografitë në macOS Sierra

Me fillimin zyrtar të MacOS Sierra Më 20 shtator, veçori dhe funksione të reja arritën në Mac-et tona. Shumica prej nesh, për shkak të rëndësisë së tij, jemi përqendruar në prezantimin e Siri për Mac, të shumëpritur nga përdoruesit, clipboardin universal, funksionin-zhbllokimi automatik nga Apple Watch , ose atë mundësi që tani duhet të kemi skedarët në Desktop dhe garën e Dokumenteve në ndonjë nga pajisjet tona përmes iCloud.

Megjithatë, gjithashtu aplikacioni Photos ka marrë një lajm interesant që pasurojnë shumë përdorimin e saj. Aplikacioni Photos për Mac ka arritur në versionin e tij 2.0 dhe bashkë me të, ai ka trashëguar një pjesë të madhe të veçorive të reja të prezantuara një javë më parë në homologun e saj për pajisjet mobile me lëshimin e iOS 10. Le të shohim se çfarë mund të bëjmë tani nga Fotografitë e aplikacionit në kompjuterët tanë Mac.

Kërkoni dhe do të gjeni

Aplikacioni i ri Fotografitë për Mac, ashtu si në iOS 10, është shumë më inteligjentedhe. Falë algoritmeve të kërkimit të Apple, ajo është në gjendje të njohë njerëz, vende dhe gjëra dhe bazuar në këtë, ne mund të kërkojmë për "makinë", "shtëpi", "qen" ose "Sevilje" dhe fotografitë përkatëse do të na shfaqen automatikisht .

Nuk ka ndonjë ndërfaqe specifike për këtë veçori të re, ajo gjendet në thellësitë e Fotografitë. Thjesht shkruani në kutinë e kërkimit (e vendosur në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit) atë që dëshironi të kërkoni dhe do ta gjeni.

«Kujtimet» tuaja më të mira

Falë gjithashtu atyre algoritmeve inteligjentë që Apple ka zbatuar, aplikacioni Photos për Mac përfshin tiparin "Kujtimet" që, si në iPhone ose iPad me iOS 10, është në gjendje të zhyten nëpër të gjitha imazhet dhe videot tona për t'i mbledhur ato nën kujdesin «Kujtimet». Karakteristika është veçanërisht e dobishme për ata që grumbullojnë foto dhe foto, por gjithmonë harrojnë të ndërtojnë albume.

Më e mira e aplikacionit Fotografitë në macOS Sierra

Këto "Kujtime" kombinojnë foto dhe video, tituj dhe një kolonë zanore. Y ne mund t'i redaktojmë ato sipas dëshirës sonë ndryshimi i muzikës, shtimi ose zëvendësimi i fotografive dhe më shumë.

Fotografitë tuaja, në vendin e saktë

Epo po, është fjalë për fjalë. Sepse tani Fotografitë përdor vendndodhjen gjeologjike të gjetur në meta të dhënat e fotove tona për të na treguar në një hartë. Nëse bëni një udhëtim në Barcelonë, thjesht duke zgjedhur seksionin "Vendet" në shiritin anësor të majtë, do të jeni në gjendje të dini se sa foto dhe video keni realizuar gjatë udhëtimit tuaj dhe, natyrisht, do të keni mundësi të përdorni ato drejtpërdrejt.

Më e mira e aplikacionit Fotografitë në macOS Sierra

Ju do të jeni në gjendje të shihni të gjithë bibliotekën tuaj të fotografive në një hartë, por siç thashë, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të futni disa ngjarje, albume dhe më shumë. Në fakt, "Kujtimet" për të cilat kemi folur më herët përfshijnë gjithashtu një hartë në pjesën e poshtme që na tregon vendet ku janë bërë fotot.

Dhe nëse e zmadhoni hartën, do të shihni se vendndodhja është shumë më e detajuar, kështu që do të jeni në gjendje të shihni fotografitë që keni bërë në vende të veçanta si një park, një muze, etj.

Lidhni «Kujtimet» tuaja

Fotografitë përdor të gjitha të dhënat meta ekzistuese për të gjeneruar një listë të "Kujtime" të ngjashme që mund t'i shihni në fund të secilës kujtesë. Për shembull, Kujtesa e një vizite në shtëpinë e prindërve tuaj në Krishtlindje do të lidhet me kujtimet e Krishtëlindjeve të tjera kur gjithashtu shkuat në shtëpinë e prindërve tuaj.

Vizato, shkruaj, bëj doodle

Një tjetër tipar i trashëguar nga iOS 10 është ai mund të përdorni zgjatimin e shënjimit për të vizatuar dhe shkruar në fotot tuaja. Mund të mos jetë një funksion shumë i dobishëm, mirëpo, në fakt nuk është, por ndonjëherë mund të jetë argëtues dhe origjinal, veçanërisht nëse do ta ndajmë atë foto me dikë.

Dhe shijojeni shumë në Apple TV

Me lëshimin e tvOS 10 për gjeneratën e katërt Apple TV, ju mund të shihni albumet tuaja, kujtimet dhe më shumë në ekranin e madh. Së fundmi, qasja te Fotografitë nga Apple TV është interesante sepse e vërteta është se më parë, isha mjaft i varfër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.