Frena dore azhurnohet në versionin 1.1. duke përmirësuar ndërfaqen e saj

Frena dore është një nga konvertuesit më të njohur dhe më të gjatë të videove në macOS. Për një periudhë të gjatë kohore, ajo ishte në versionin beta, por jo për atë arsye ishte 100% operacionale. Tani arrin versionin 1.1. me risinë kryesore të ndryshimit të ndërfaqes, një nga pikat e saj të dobëta.

Nga ana tjetër, ata praktikisht nuk kanë nevojë të bëjnë ndryshime të mëdha të brendshme, pasi që versioni 1.0 tashmë e ka kryer detyrën e tij në mënyrë korrekte: shndërroni videon praktikisht në çdo format, lehtësisht dhe pa komplikime. Nëse kësaj i shtoni se është një aplikacion falas, ne kemi plotësuesin ideal për atë shndërrim që ngec. 

Frena dore është e bazuar në mjet ffmpeg Shtë një mjet i komandës. Deri më sot, Frena dore është një përshtatje e këtij mjeti, por me shumë funksione që nuk e thjeshtuan procesin, duke gjetur shumë funksione. Në këtë version të ri, e gjithë kjo thjeshtohet, duke krijuar një ndërfaqe shumë më e këndshme dhe e thjeshtë. 

Kjo nuk do të thotë se versioni 1.1. bëhu një version i lehtë i së parës. Funksionet janë atje, por të fshehura si parazgjedhje. Tani një ekran video për të parë se çfarë do të bëhet. Në këtë mënyrë, ne mund të dimë paraprakisht problemet e mundshme të konvertimit. Ne anen tjeter, në shiritin anësor, gjejmë një listë të gjatë të cilësimeve, të cilën mund ta shfaqim, për të bërë një shndërrim më të saktë. Çdo ndryshim i bërë mund të kontrollohet në ekranin e pamjes paraprake.

Një tjetër modifikim që është kryer është rruga ku do të eksportohet video. Këtë herë, është e mundur vetëm të ndryshoni emrin e skedarit. Nëse duam të modifikojmë dosjen ku do të eksportohet materiali, duhet të fusim preferencat.

Dhe si, Lista e formateve të eksportit është azhurnuar duke përfshirë formatin video të kodifikimit Apple TV 4K dhe H.265, i pajtueshëm me macOS High Sierra. Më parë mbështetja e HEVC duhej të shtohej me dorë, kësaj here nuk është më e nevojshme.

HandBrake 1.1 është burim falas dhe i hapur, dhe është e mundur Shkarko në faqen e zhvilluesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimmy iMac dijo

  Unë shkova nga ajo pasi u desh rreth një orë për të kaluar një .mkw te .mp4 kur programet e tjera e bëjnë atë në 7 minuta.

 2.   jose dijo

  Ai program zgjat 7 min, sepse dje kalova një film nga 2gb në mp4 dhe më duhej një orë e gjysmë më pak. Cilin program përdorni?