Fshehja e artikujve nga menuja e preferencave të sistemit

fsheh-sendet-menu-sistemi-preferencat-3

OS X është karakterizuar gjithmonë duke qenë një sistem operativ shumë i thjeshtë për tu trajtuar, megjithëse versionet e fundit të Windows 10 e kanë përmirësuar shumë këtë aspekt dhe është bërë shumë më e lehtë si për të konfiguruar ashtu edhe për të punuar me të. Edhe kështu, sa herë që hyjmë në preferencat e sistemit, mund të gjejmë një numër të madh të ikonave që nuk na tregojnë asgjë, thjesht sepse e dimë që kurrë nuk do t'i përdorim ato dhe gjithçka që bën është të rrëmujë sa herë që hyjmë në menu Preferencat e sistemit të Mac-ut tonë me OS X.

Për fat të mirë, dhe ndryshe nga Windows, OS X na lejon të konfigurojmë elementet që duam të shfaqen brenda kësaj menuje. Për të konfiguruar se cilat elementë duam të shfaqen brenda menusë Preferencat, sistemi duhet të kryejë hapat e mëposhtëm:

Fshih artikujt e menusë nga Preferencat e sistemit

 • Së pari ne shkojmë në Menuja e Preferencave të Sistemit.
 • Sapo të hapemi, ne shkojmë te butoni pranë butonave që na lejojnë të lëvizim nëpër menunë e mëparshme dhe të mëpasshme. Ky buton përfaqësohet nga një 12 pikë të shpërndara në tre rreshta dhe katër kolona.

fsheh-sendet-menu-sistemi-preferencat-1

 • Në mënyrë që të rregullojmë elementet që shfaqen, duhet të shtypim dhe mbajmë miun në atë buton dhe të shkojmë deri në fund të menusë për të zgjedhur opsionin personalizoj.

fsheh-sendet-menu-sistemi-preferencat-2

 • Më poshtë do të tregohet Ikona e menysë e Preferencave të Sistemit me një kuti blu, i cili do të tregojë se cilat aplikacione po shfaqen aktualisht. Nëse duam të fshehim ndonjë prej aplikacioneve, ne thjesht duhet të heqim kutitë e aplikacioneve që duam të ndalojmë së shfaquri.
 • Pasi të mos zgjidhen aplikacionet që do të fshihen, duhet të shtypim butonin Butoni OK në mënyrë që elementet e reja të fshihen dhe elementet e mbetura të rishpërndahen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.