Fshih shiritin e menusë në monitorin sekondar në OSX Mavericks

BARAT MENU N MONITORIN E DYT

Nëse këtë mëngjes do t'ju tregonim se si ata nga Cupertino kanë përmirësuar mbështetje e ekranit të jashtëm me vendndodhjen e Dok Në cilindo prej ekraneve që kemi lidhur, tani do të përfundojmë duke shpjeguar se çfarë mund të bëhet me shiritin e menusë që shfaqet gjithashtu në secilën prej ekraneve që mund të lidhim.

Në rastin e shiritit të sipërm të menusë, mund të ndodhë që ne nuk duam që ajo të jetë aty në një kohë të caktuar. Në këtë post ne ju tregojmë se çfarë të bëni në mënyrë që ajo shirit të mbetet e fshehur kur të vendosni.

Ne kemi qenë duke folur për mënyrën se si mbështetja e monitorit të jashtëm në Mavericks është përmirësuar shumë. Në rastin e Dock, ne pamë që ajo të shfaqet në ato ekrane sekondare, mjafton ta zhvendosim kursorin në pjesën e poshtme të ekranit dhe pastaj ta vendosim atje ku duam. Në rastin e vetë shiritit të menusë, funksionon si më poshtë. Nëse jemi duke përdorur monitorin A, shiriti i menusë do të jetë i errët, si zakonisht, ndërsa do të errësohet në monitorin B. Kur kaloni desktopin aktiv, duke qëndruar pezull për të monitoruar B, shiriti i menusë bëhet i errët ndërsa shiriti i menusë në monitorin A bëhet gjysmë transparente dhe të zbehtë.

Sidoqoftë, ne ju kemi thënë që do të mësoni se si ta fshehni nëse mendoni se është e përshtatshme. Në mënyrë që të kryejmë këtë veprim, ne duhet të modifikojmë preferencat e shiritit të menusë, e cila meqë ra fjala nuk është shumë intuitive për të arritur tek ajo që duhet të çaktivizojmë.

Për ta bërë këtë, ne do ta bëjmë Preferencat e sistemit, dhe prej andej te Kontrolli i Misionit. Siç mund ta shihni në screenshot, artikulli i fundit "Ekranet kanë hapësira të ndara" është ai që do të çaktivizojë shiritin e ekraneve dytësore.

KONTROLLI I MISIONIT

Mbani në mend se vetë sistemi OSX do t'ju tregojë se për të treguar ndryshimet duhet të dilni nga llogaria. Për më tepër, duhet të theksohet se duke çaktivizuar atë kuti, ne gjithashtu do të modifikojmë sjelljen e Mavericks me aplikacione në ekran të plotë, kështu që nëse rezultati përfundimtar nuk na bind, ktheni ndryshimet dhe kaq.

Më shumë informacion - Hiqni ikonën e njoftimeve të Chrome nga shiriti i menusë OSX


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José dijo

  Faleminderit shumë, ka qenë shumë e dobishme, po kërkoja se si ta bëja atë. Doja ta hiqja atë shirit nga projeksioni që po bëja.

 2.   Carlos dijo

  nuk funksionon për mua: S

 3.   JUAN dijo

  Unë jam duke kërkuar se si të çaktivizoni funksionin që bën që doku të shfaqet atje kur vendosni treguesin në fund të ekranit sekondar
  Përveçse është i pavend, ky funksion më duket budalla, kryesisht sepse nuk ka asnjë mënyrë në dorë për ta çaktivizuar atë

bool (e vërtetë)