Si të fshehni shiritin e menusë në macOS

Shiriti i menusë në krye të ekranit të Mac-ut tonë na jep qasje të drejtpërdrejtë në funksionet e sistemit, si dhe qasje në funksionet kryesore të aplikacioneve dhe qasje të drejtpërdrejtë në funksionet e Mac-ut tonë. Sidoqoftë, megjithëse nuk zë shumë hapësirë, ka të ngjarë që përdoruesit me një ekran pak inç, duan të fshehin automatikisht hapësirën që zë, për të dhënë ndjesinë e kanë pak më shumë hapësirë ​​që aplikacionet mund të përfitojnë. Megjithëse mund të duket budalla, efekti psikologjik bën shumë në këtë drejtim dhe jep ndjesinë që ekrani i Mac-ut tonë është bërë më i madh,

Meqenëse macOS 1O.11 El Capitan, Apple na ofron një mënyrë të thjeshtë për të fshehur shiritin e sipërm të menusë, në mënyrë që të fshihet automatikisht. Nëse duam që ajo të shfaqet përsëri automatikisht, thjesht duhet ta tërheqim miun në pjesën e sipërme të ekranit ku do të shfaqet. Ky proces është shumë i thjeshtë dhe nuk doni shumë njohuri që të jeni në gjendje të kryeni këtë hile të vogël.

Fshihni shiritin e menusë në macOS

 • Së pari shkojmë në menunë e përfaqësuar nga një mollë në anën e majtë të shiritit të sipërm të menusë.
 • Brenda asaj menuje shkojmë te System Preferences.
 • Atëherë do të shfaqen të gjitha opsionet e konfigurimit të Mac-ut tonë.
 • Ne i drejtohemi Gjeneralit.
 • Brenda Gjeneralit, ne drejtohemi lart Fshihni dhe shfaqni shiritin e menusë automatikisht.
 • Sapo të dilni nga ajo menu, shiriti i sipërm i menusë do të zhduket plotësisht dhe do të shfaqet përsëri përsëri kur rrëshqasim miun në pjesën e sipërme të ekranit, ku ndodhet shiriti i menusë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Campos Vera dijo

  Faleminderit për kontributin tuaj shumë interesant.