Fshini kërkimet e fundit nga Safari

Fshi-kërkimet e fundit

Safari është shfletuesi kryesor në botën Mac. Siç e dimë, ky shfletues ka shumë mundësi që shfletuesit e tjerë nuk i kanë, siç është navigimi me gjeste me shumë prekje që funksionon mirë. Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se si të hiqni kërkimet e fundit nga dritarja e kërkimit që shfaqet në Safari.

Kjo e vogel hile ju kursen nga fshirja e të gjithë historisë të faqeve të vizituara, pasi e vetmja gjë që do të eleminojmë janë kërkimet që keni bërë.

Siç kemi treguar në paragrafin e parë të këtij neni, në rast se ju jeni një përdorues që duhet të keni të gatshëm shfletuesin Safari në mënyrë që njerëzit e tjerë ta përdorin atë, pa parë gabimisht atë që keni kërkuar ose jo, me thjeshtë hapat që do të diskutojmë më poshtë do të jeni në gjendje ta pastroni atë lista e fundit e kërkimit të Safarit.

Kur flasim për eliminimin e listës së kërkimeve të fundit është sepse ekspeditë gjuetinePërveç ruajtjes së një historie të faqeve që vizitoni, ajo gjithashtu kursen një lloj historie kërkimi, të cilën ne e quajmë Kërkimet e fundit Shtë një listë fjalësh ose frazash të vogla që keni përdorur për të kërkuar për disa rrjeta. Për të parë dhe fshirë këtë listë, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

  • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është hapni shfletuesin Safari. Pasi të hapemi, ne shkojmë në shiritin e navigimit, fshijmë adresën e faqes kryesore që kemi si parazgjedhje dhe shtypim hapësirën.

Kapja e fundit e kërkimit

  • Tjetra, hapet një drop-down në të cilin mund të shohim kërkimet më të fundit, faqet e internetit të vizituara dhe motorin e parazgjedhur të kërkimit që kemi.
  • Për të hequr listën e kërkimeve të fundit, klikoni në Pastro kërkimet e fundit.

Lista e atyre kërkimeve pastrohet automatikisht, duke mos qenë pa sy nga njerëzit e tjerë kur, para tyre, shkoni për të kryer një kërkim të caktuar. Në jetën time të përditshme, unë përdor kompjuterin çdo ditë në klasë me studentët e mi dhe të lidhur me një projektor. Duhet ta marr parasysh këtë të cunguar në mënyrë që sa herë që shkoj të kryej një kërkim, një listë me gjithçka që kam kërkuar të mos shfaqet, qoftë personale apo jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.