Fshirja e të gjithë Mac-it është më e lehtë dhe më e shpejtë në macOS Monterey

macOS Monterey

Versioni i ri i sistemit operativ macOS Monterey po analizohet pak nga pak pas prezantimit të tij të hënën, 7 qershor, brenda kornizës së WWDC. Në këtë rast, sistemi operativ Mac ofron një mundësi shumë më e thjeshtë për të pastruar të gjithë përmbajtjen dhe cilësimet në këtë version.

Me siguri përdoruesit e iOS dhe iPad e dinë atë ... isshtë i njëjti opsion që ju lejon të fshini këto pajisje të implementuara në sistemin operativ Mac. opsion që shfaqet në Cilësimet dhe më konkretisht në cilësimet e rivendosjes së skedës i iPhone-it tonë është gjithashtu i disponueshëm në macOS Monterey.

"Fshi përmbajtjen dhe cilësimet" i jep Mac-it tuaj aftësinë për të fshirë të gjithë përmbajtjen dhe për të lënë kompjuterin tuaj me cilësimet e tij të fabrikës. Ky opsion është i disponueshëm direkt në Preferencat e Sistemit. Kështu që përdoruesi thjesht duke klikuar në krye të menusë brenda Preferencave të Sistemit dhe duke klikuar mbi "Fshi të gjithë përmbajtjen dhe cilësimet" nga menuja në rënie do të jetë në gjendje të pastrojë kompjuterin.

Fshirja e të gjithë përmbajtjes dhe cilësimeve nga Preferencat e Sistemit ofron mundësinë e fshirjes së të gjitha të dhënave të përdoruesit dhe aplikacioneve të instaluara në sistem, madje ju lejon të mbani të instaluar sistemin operativ. Për shkak se hapësira ruajtëse është gjithmonë e koduar në sistemet Mac me një procesor M1 ose një çip T2, sistemi në çast dhe në mënyrë të sigurt "fshin" përmbajtjen duke hequr çelësat e kriptimit.

Ky tekst i sipërm është ai që shfaqet drejtpërdrejt në faqja në internet e mollës y Në këtë mënyrë, ky sistem operativ i Mac-ut tonë është pak më afër pjesës tjetër të sistemeve operative të Apple të cilët tashmë mund ta kryenin këtë funksion për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.