Fujifilm fillon softuerin për të përdorur kamerat e tij si kamera në internet

Fujifilm

Gjatë ditëve të mbylljes që vuajtëm gjatë muajve mars dhe prill, shumë përdorues u detyruan të blinin një kamerë në internet për të qenë në gjendje të bënin video konferenca nga Mac-u i tyre, megjithëse jo të gjithë patën mundësinë të gjeni një model me një çmim të arsyeshëm.

Në fillim të majit, Canon lëshoi ​​softuer për të qenë në gjendje të përdorë disa nga modelet e tij si një kamerë në internet në Windows, por vetëm në fund të të njëjtit muaj ky erdhi në macOS. Për fat të mirë, ky nuk është prodhuesi i vetëm që është munduar të shtojë këtë lidhje shtesë në kamerat e saj.

Fujifilm sapo ka lëshuar softuer të ri për macOS, i cili lejon përdorni modele pa pasqyrë të Serive X si kamera në internet, Webcam me një cilësi shumë të lartë dhe që nuk kanë asgjë për t'u patur zili për kamerat e nivelit të lartë që Logitech nxjerr në treg. Ky program, i quajtur Fujifilm X Vegël Kamera, u lançua për Windows në maj, por vetëm sot që versioni macOS filloi të ishte i disponueshëm.

Për momentin Canon, Fujifilm dhe Panasonic janë prodhuesit e vetëm që kanë zhvilluar softuer specifik për të qenë në gjendje përdorni kamerat tuaja si kamera në internet, duke i lidhur me kompjuterin përmes kabllos USB në mënyrë që aplikacioni që përdorim për të bërë thirrje video ta njohë atë dhe të na lejojë ta përdorim si një burim i jashtëm video.

Fujifilm ka zgjeruar numrin e kamerave X-seri pa pasqyrë që punojnë me softuerin tuaj Fujifilm X Webcam, me X-T200 dhe X-A7. Kamerat që janë zyrtarisht të pajtueshme me këtë softuer janë: X-H1, X-Pro2, X-Pro3, X-T2, X-T3 dhe X-T4. Fujifilm X Webcam punon gjithashtu me të tre kamerat me format të mesëm GFX.

Ky program mbështet Zoom, Skype, Messenger, Skuadrat dhe shërbime të tjera që përdorin një shfletues për të bërë një telefonatë. Për të qenë në gjendje të instaloni këtë softuer, kompjuteri ynë duhet të menaxhohet nga macOS 10.12 e tutje, procesori Intel Core 2 Duo dhe 4 GB memorie RAM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.