Fundi i beta-s. Shfletuesi i Microsoft Edge tani është plotësisht i qëndrueshëm në Mac M1s

Versioni i ri i shfletuesit Edge me Mac M1 tani është i qëndrueshëm

Sapo keni Mac-në tuaj të ri me Apple Silicon dhe çipin M1. Ju vini nga Windows dhe jeni më të njohur me shfletuesin Edge sesa Safari dhe duhet të jeni në gjendje ta përdorni. Deri dje, ju keni pasur vetëm versionin beta për të qenë në gjendje të shfletoni në internet dhe të keni faqeshënuesit dhe historinë tuaj plotësisht të përditësuar dhe funksional. Sidoqoftë, Microsoft tashmë ka përfunduar fazën e testimit dhe ne kemi në dispozicion versioni i qëndrueshëm i shfletuesit tuaj.

Shfletuesi i Microsoft Edge nuk është më i miri në treg, por sigurisht që është përmirësuar shumë nga Internet Explorer i vjetër dhe është mjaft i ngjashëm me shfletuesit e tjerë në treg. Për vetëm një ditë keni në dispozicion versionin përfundimtar për Mac të rinj me çipin M1. Nga faqja zyrtare e Microsoft mund të shkarkoni versionin e ri. Në atë kohë do t'ju kërkojë të zgjidhni midis dy varianteve:

mushama me çip Intel 

Mac me çip Apple. Kjo do të thotë që Edge drejton vendas dhe nuk ka pse të përkthehet përmes Rosetta 2 në Mac M1s të Apple.

Faza beta filloi në mes të dhjetorit dhe një muaj e gjysmë më vonë ne kemi këtë version përfundimtar dhe plotësisht i qëndrueshëm në dispozicion për modelet më moderne të kompjuterëve Mac (Mac mini dhe MacBook Pro 13) që kanë procesorin e vetë kompanisë dhe që Tim Cook njoftoi vitin e kaluar. Versioni i ri arrin në kohën e duhur, gati për t’u përballur me një vit 2021, ku pritet të mos ketë më Mac me procesorë Intel.

Disa e kanë provuar tashmë këtë version të ri dhe deklarojnë përmes komenteve të 9To5Mac, që për momentin duket po aq shpejt sa kromi dhe se duket se plotëson standardet e privatësisë dhe sigurisë të kërkuara nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.