Shkurtoret e tastierës në macOS

Siç ju kemi thënë tashmë në raste të tjera, sistemi operativ i kompjuterëve Mac është i ngarkuar me procedura që e bëjnë produktivitetin në të shumë më të lartë se në çdo sistem tjetër konkurrues. Në këtë artikull ajo për të cilën do të flas është shkurtesat që mund të ekzekutojmë me tastierë, ejani, ato që ne zakonisht i quajmë shkurtore të tastierës. 

Si në macOS ashtu edhe në sisteme si Windows ka një numër të caktuar të shkurtoreve të tastierës tashmë të paracaktuara dhe të zakonshme për sistemet operative. Manyshtë arritur një konsensus me shumë prej tyre dhe programuesit e sistemeve të ndryshme i zbatojnë këto komanda në të njëjtën mënyrë.

Për këtë arsye, veprime të tilla si kopjimi, ngjitja ose prerja janë të njëjta në sisteme të ndryshme edhe pse me përjashtime dhe kjo është ndërsa në Windows duhet të shtypim kontrollin + C për të kopjuar, në macOS duhet të shtypim komandën + C. Duke u bindur se mund të gjejmë ndryshime delikate, në macOS mund të shkojmë pak më tej në një mënyrë të thjeshtë. Kjo nuk do të thotë që i njëjti veprim nuk mund të kryhet në sisteme si Windows, por në Soy de Mac ajo që do t'ju tregojmë është larg sistemit PC.

Për atë që po shkojmë, në mënyrë që të konfigurojmë shkurtoret e tastierës që duhet të fusim Preferencat e sistemit> Tastiera> Skeda e funksioneve të shpejta. Në këtë dritare mund të shohim se ajo është e ndarë në dy pjesë. Në të majtë kemi një shirit vertikal në të cilin specifikohen seksionet e ndryshme ku mund të konfiguroni shkurtoret e tastierës dhe në të djathtë secila nga opsionet që kemi në dispozicion në secilin seksion.

Siç mund ta shihni në pamjet e ekranit që unë kam shtuar në këtë artikull, ka shumë veprime në seksione të ndryshme që nuk kanë konfiguruar një shkurtore të tastierës dhe, për këtë arsye, ne mund të shtojmë atë që na intereson më shumë. Tani të gjithë ju duhet të bëni është të hidhni një vështrim në ato që janë konfiguruar tashmë në mënyrë që, me tastierën tuaj Mac, të mund të fluturoni aq shpejt sa Cupid bëri sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.