Funksioni i MacOS 10.12.4's Shift Night nuk është aq efektiv sa f.lux, sipas zhvilluesit të tij

Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë e fundit që Apple shton një funksion që tashmë ishte i disponueshëm si opsion përmes aplikacioneve të palëve të treta. Azhurnimi i fundit i macOS nuk ka sjellë funksionin Shift i natës, një funksion i pajtueshëm vetëm me të gjithë Mac-et që kanë dalë në treg që nga viti 2012, duke i lënë përdoruesit me Mac të vjetër pa këtë mundësi, të cilët do të detyrohen të përdorin f.lux, i cili siç duket dhe sipas zhvilluesit të tij, është shumë më efektiv sesa funksioni vendas i ofruar nga azhurnimi më i fundit i macOS.

Siç mund ta lexojmë në faqen e mbështetjes së Apple në lidhje me funksionin e Ndërrimit të Natës:

Studimet kanë treguar se ekspozimi ndaj dritës blu të ndritshme gjatë natës mund të ndikojë në ritmet cirkadiane dhe ta bëjë më të vështirë rënien në gjumë. Night Shift përdor orën dhe vendndodhjen e gjeolokacionit të kompjuterit tuaj për të përcaktuar se kur vendoset në vend. Më pas ndryshon automatikisht ngjyrat në ekran në skajin më të nxehtë të spektrit. Në mëngjes ekrani kthehet në vlerat e tij normale.

Por sipas f.lux, problemi me zbatimin e funksionit vendas të Ndërrimit të Natës është ai zvogëlimi i blusë nuk është i mjaftueshëm. Në grafikun e mësipërm mund të shohim se si funksioni vendas macOS mezi zvogëlon ngjyrat blu kur aktivizohen, të cilat janë akoma në nivele mjaft të larta.

Në grafikun e sipërm mund të shohim se si zvogëlimi i niveleve blu me f.lux është shumë më i lartë se ai i zbatuar nga Apple. Sipas f.lux:

Sistemi ynë cirkadian në të vërtetë nuk po reagon ndaj ndryshimeve të vogla të "ngjyrës". Në vend të kësaj, ajo po reagon kryesisht ndaj "sasisë" së dritës. Sytë tanë janë shumë të mirë në dallimin e hijeve të vogla të ngjyrave nga njëri-tjetri, por ky është një sistem i ndryshëm nga ai që drejton ritmet cirkadiane.

Provën mund ta bëjmë vetë duke aktivizuar funksionin që vjen natyrshëm në macOS 10.12.4 dhe më vonë duke aktivizuar f.lux. f.lux na ofron ngjyra shumë të verdha ku prania e ngjyrës blu është e padukshme ndryshe nga tipari vendas i Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Merci Durango dijo

    F Lux funksionon shkëlqyeshëm.