Kopjoni dhe ngjisni duke mos punuar në Mac? Ne ju mësojmë ta zgjidhni atë

Sistemi operativ i Mac-ut tonë është një nga më të qëndrueshmit. Sidoqoftë, nuk ka një sistem të pamend. Gjithashtu, nëse azhurnoni vazhdimisht në versionin e fundit, është e mundur që këto dështime të mundshme të sistemit të korrigjohen automatikisht kur instaloni përsëri atë pjesë që përmban gabime.

Një nga dështimet disi të thjeshta, por që na shqetëson, është kyç funksionin e kopjimit dhe ngjitjesPrandaj, duke praktikuar çdo përdorues, përdorni këtë funksion çdo ditë. Nëse ju ka dështuar në ndonjë rast, ne do t'ju tregojmë se si ta zgjidhni atë shpejt dhe në dy mënyra të ndryshme, kështu që ju mund të zgjidhni atë që është më e lehtë për ju. 

Ajo që duhet të bëjmë është rinis këtë veçori, domethënë, detyrojeni atë të mbyllet dhe të hapet përsëri. Ky veprim zgjidh pothuajse të gjitha problemet e bllokuara në clipboard ose probleme të tjera.

Opsioni 1: Me Monitorin e Aktivitetit.

 • Në këtë rast, ne do të shkojmë në monitorin e aktivitetit, i cili ndodhet brenda dosjes së aplikacioneve:
  • Nga Gjetës, në rrugën e mëposhtme: Aplikime / Shërbime, ose,
  • nga Spotlight, duke hyrë me: Command + Spacebar dhe duke shkruar Monitorin e Aktivitetit.
 • Pasi të hapemi, në kutinë e kërkimit në të djathtë sipër, duhet të shkruajmë: tabela
 • Zgjidhni opsionin pboard dhe klikoni në X, i cili është në të majtën e sipërme.
 • Një opsion do të shfaqet, duke na paralajmëruar nëse duam të ndalojmë procesin. Ne do të klikojmë në "Dalja me forcë"
 • Tani mundemi mbyllni monitorin e aktivitetit.

Funksioni automatikisht mbyllet dhe rihapet. Isshtë e ngjashme me rindezjen e sistemit, por të atij funksioni ekskluzivisht. Tani provoni nëse funksioni "kopjo dhe ngjit" funksionon si duhet.

Opsioni i dytë: Përmes terminalit.

 • Me këtë rast, do të përsërisim hapin e parë të opsionit të mëparshëm, por këtë herë, ne shikojmë në dosjen e aplikacioneve ose në Spotlight për aplikacionin: terminal. 
 • Pasi të hapemi, ne shkruajmë: tabela killall.
 • Tani mundemi dilni nga Terminali. 

Secila prej këtyre dy opsioneve duhet të rregullojë problemin. Nëse jo, rinisni.

Kjo veçori nuk është ekskluzive për macOS High SierraPrandaj, mund ta vendosni në praktikë edhe nëse keni një macOS të mëparshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Mir !!

  Që nga azhurnimi i fundit, kopjimi / ngjitja ka ndaluar së punuari për mua. Unë kam provuar dy metodat që ju përmendni .. por nuk funksionon për mua. Nuk e di nëse dini diçka në lidhje me çështjen pse me atë azhurnim të fundit ajo ka ndaluar së punuari. Nëse ka ndonjë mënyrë tjetër, unë do ta vlerësoja atë.

  Një përshëndetje.

 2.   Anthony dijo

  Asnjëra nga të dy opsionet nuk funksionon as për mua

 3.   Xavi dijo

  Kopjimi - ngjitja nuk funksionon as për mua ... Unë kam provuar shkrimet dhe asgjë, unë i përdor këto komanda për punë në ditën time dhe ato po më japin shumë probleme ...

 4.   Belén Furtado dijo

  Përshëndetje, komandat e kopjimit dhe ngjitjes nga azhurnimi i fundit nuk funksionojnë as për mua. A gjetët një zgjidhje për këtë?

 5.   Liset dijo

  Përshëndetje, ai nuk më jep këto hapa, u përpoqa disa herë dhe asgjë ... NDIHMEL gjithë ditën ai nuk dëshiron të më godasë mua ose asgjë anything

 6.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Juan Carlos Villalobos dijo

  Ndonjë! Nuk funksionon.

 7.   Liz dijo

  Gjenial total! E detyrova dhe funksionoi menjëherë! faleminderit gjithsej