Furnizuesi i Apple Pegatron për të ngritur fabrikë në Indi

Pegatron

Pa bërë zhurmë dhe pothuajse në majë të gishtave, Apple dëshiron të ndalet në varësi të Kinës për furnizimin e pajisjeve të saj. Për dy arsye shumë të rëndësishme. E para sepse ai e ka parë me problemin e COVID-19 që nuk mund të keni shumicën e ofruesve të pajisjeve tuaja në një vend si Kina. Nëse për ndonjë rrethanë vendi ndalet, ju ndaloni.

Dhe e dyta për shkak të marrëdhënies së keqe që ekziston aktualisht midis qeverive të SHBA dhe Kinës. Dhe nuk është se Tim Cook dëshiron të luajë lojën e Trump, por që ai thjesht dëshiron të shmangë pagimin më shumë detyrë për importimin e produkteve nga ai vend. Dhe kështu shohim se si Pegatron, një nga montuesit kryesorë të iPhone me disa impiante në Kinë, do të ndërtojë një të ri në Indi. Cfare rastesie.

Pegatron ka regjistruar një filial në Indi këtë javë, me synimin për të lëvizur të paktën një pjesë të prodhimit të saj të iPhone nga Kina. Kompania kishte kërkuar për një vend të përshtatshëm për të ngritur një fabrikë të re montimi për disa muaj. Kishte gjithashtu një thashetheme që rrethonte se Pegatron kishte kërkuar të themelonte një fabrikë të re në Vietnamin verior.

Pegatron e vetmja nga tre kompanitë që mbledhin iPhone që nuk ka pajisje në Indi. Kaq shume Foxconn si wistron, dy prodhuesit e tjerë të iPhone, kanë qenë të pranishëm në Indi për një kohë tani.

«Pegatron ka regjistruar filialin e saj në Indi në Chennai«Një zyrtar indian ka zbuluar tek India Times. "Aktualisht, drejtorët e ndërmarrjes janë në bisedime me qeveri të ndryshme shtetërore për të gjetur tokë për të krijuar impiante të reja prodhimi dhe pas kësaj ata do të importonin depot dhe makineritë e nevojshme."

Projekti «Made in India»

Qeveria indiane vazhdimisht ka ofruar stimuj për kompanitë e mëdha të teknologjisë përmes iniciativave të saj «Bërë në Indi« Vendi pret të fitojë 190 miliardë dollarë nga prodhimi i telefonave celularë deri në vitin 2025. Aktualisht, qeveria indiane ka mbledhur 24.000 miliardë dollarë nga prodhimi i telefonave inteligjentë të markave të ndryshme.

Sipas India Times, qarkullimi i Apple në Indi në vitin 2019 ishte 1.500 milionë, dhe vetëm më pak se 1.000 miliard ishin falë prodhimit të iPhone. Wistron dhe Foxconn prodhojnë iPhone 7 dhe XR në Indi. Në atë vend, Apple ka vetëm një pjesë të tregut që nuk arrin 3 për qind, por ajo kryeson kategorinë e telefonave të nivelit të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.