Vendosni nënshkrimin tuaj në skedarët PDF me Preview

parapamje-nënshkrim-0

Kohët e fundit vura re se ekzistonte një mundësi për të menaxhuar nënshkrimet në Paraqitje që nuk u shfaqën para dhe pasi bëra disa hulumtime mësova se ishte integruar relativisht kohët e fundit pasi OS X u azhurnua në versionin 10.8 Mountain Lion. Siç e dinë shumica prej jush, Preview karakterizohet nga puna si shikues për skedarët PDF përveç shumë funksioneve të tjera që e bëjnë këtë një aplikacion me të vërtetë të gjithanshëm.

Epo, midis gjithë atyre opsioneve, më dukej ajo e menaxhimit të nënshkrimeve veçanërisht i zbatuar mirë pasi që është shumë e lehtë për t’u përdorur, përveçse është menduar mirë pasi që nëse për shembull ata na dërgojnë një kontratë që duhet ta nënshkruajmë, ne kurrë nuk do të duhet ta shtypim, ta nënshkruajmë dhe ta skanojmë përsëri që të mund ta përcjellim marrësi pasi nënshkrimi ynë do të ruhet për raste të tjera.

Gjëja e parë është të hapni skedarin PDF në fjalë me Preview dhe të shkoni në seksionin e preferencat. Pasi të jemi atje, ne vetëm duhet të klikoni në opsionin Krijoni Nënshkrim të jetë në gjendje ta shtojë atë.

parapamje-nënshkrim-1

Duke vepruar kështu do të aktivizoni automatikisht kamerën Mac, e cila do të zbulojë gjurmët e nënshkrimit tonë në mënyrë që ta ruani atë. Këtu duhet të kemi kujdes të veçantë që të kemi një impuls të mirë për ta vendosur atë mbi vijën blu dhe mbi të gjitha, përdorni letër të bardhë dhe një stilolaps me bojë të zezë për ta bërë këtë, kryesisht sepse në këtë mënyrë sistemi do të zbulojë nënshkrimin edhe më mirë.

parapamje-nënshkrim-2

Pasi të vendosemi në pozicionin e duhur, do të duhet të zgjedhim vetëm kutinë e Ruajeni këtë nënshkrim për ta përdorur pasi të keni dalë nga Preview dhe kliko OK. Për ta futur atë në PDF në fjalë, ne vetëm duhet të hapim dokumentin dhe mundësoni opsionet e redaktimit në Pamje paraprake të klikojmë në simbolin e «S» dhe kështu të zgjedhim nënshkrimin që duam nga sa kemi ruajtur.

parapamje-nënshkrim-3

Më shumë informacion - Merrni për të krijuar transparenca dhe kompozime me Preview


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi dijo

  Ky opsion në Paraqitje ishte me të vërtetë një nga të parët në Luan. Isshtë një mjet i shkëlqyeshëm, e kam përdorur për një kohë të gjatë.

  1.    ESHTE NJE dijo

   Unë përpiqem dhe kamera ime nuk bën asgjë. A do ta dini pse është?

 2.   Juan Carlos Abella Cruz dijo

  Shumë mirë, nuk kisha ide. Faleminderit