Tim Cook është i përkushtuar në një ekonomi neutrale ndaj karbonit

Tim Cook flet në Samitin e Kombeve të Bashkuara mbi Ambiciet Klimatike

Të Shtunën e kaluar u zhvillua në selinë e Kombeve të Bashkuara Samiti mbi Ambiciet Klimatike. Midis të gjithë të ftuarve për të folur në të ishte Tim Cook, CEO i Apple. Dhe ai shfrytëzoi rastin për të nxjerrë në pah veprimet e kryera nga kompania që drejton për të mirën e planetit. Në fjalën e tij ai gjithashtu mbështeti arritjen e një ekonomie neutrale të karbonit.

Samiti i Kombeve të Bashkuara për ambiciet klimatike që Ajo u zhvillua të Shtunën, 12 Dhjetor, mblodhi së bashku një mori të madhe personalitetesh nga politika dhe ekonomia me një interes të përbashkët: arritjen e një ekonomie neutrale të karbonit. Kjo do të thotë që ju duhet të investoni më shumë në energjinë e rinovueshme. Kompanitë e sotme dhe të së ardhmes nuk mund të gjenerojnë toksina që komprometojnë planetin dhe ata që jetojnë në të.

Efektet e ndryshimit të klimës ndihen në të gjithë shoqërinë. Samiti është një platformë e dobishme për të mbrojtur ata që vuajnë në mënyrë disproporcionale nga ndikimet e ndryshueshmërisë së klimës. Samiti gjithashtu shërben si një platformë për bizneset, qytetet dhe aktorët e tjerë jo-shtetërorë, të cilët së bashku, po bashkëpunojnë për të mbështetur qeveritë dhe për të përshpejtuar ndryshimin sistematik që është i nevojshëm.

Tim Cook mbrojti rëndësinë që ka secili prej nesh në këtë punë. Aq më tepër udhëheqësit e vendeve që duhet dhe kanë «një barrë e veçantë për të vepruar në mjedis« Ai vazhdoi fjalimin e tij duke argumentuar se "çdo risi e re e gjelbër ofron provë se planeti përmirësohet". "Së bashku ne mund të kalojmë në një ekonomi neutrale të karbonit dhe të fillojmë një epokë të re të mundësive përfshirëse."

Shpresojmë që fjalët e tij të mos bien në vesh të shurdhër dhe shumë kompani të tjera ndjekin shembullin e Apple (nuk dua ta heq karikuesin nga pajisjet e reja) dhe përshtatin ndërmarrjet e tyre dhe i kthejnë ato në qendra jo ndotëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.