Një përdorues ndërton Apple III të tij me një Raspberry Pi [Video]

mollë iii

Janë të qarta virtytet që dikush mund t'ju japë Mjedër Pi dhe a 3D printer, por asnjëri prej tyre nuk do ta mundë këtë përdorues duke e bërë të vetin Apple iii. Ndërtuar me vizatime reale dhe një printer 3D, ju merrni pothuajse një kompjuter identik të Apple, vetëm më të vogël. Apple III debutoi në maj 1980 me një procesor Synertek 2 MHz, Dhe 128 KB RAM. Nisja e tij u përfshi nga çështje të stabilitetit që do të thoshin se më shumë se 14.000 njësi duhej të tërhiqeshin nga tregu, dhe vetëm katër vjet më vonë kompjuteri u hoq nga tregu.

Apple shiti më pak se 75.000 njësi gjatë asaj kohe, kështu është shumë e vështirë të gjesh një Apple III këto ditë ato kanë çmime mjaft të mira në ebay dhe janë shumë të vështira për t'u gjetur. Por nëse keni qenë një nga ata me fat që keni pasur një të tillë dhe keni kujtime të mira për kompjuterin, mund të ndërtoni një kopje mahnitëse në miniaturë ku do të strehojë Raspberry Pi.

Charles Mangin Ai na tregon se si e bën këtë në videon në YouTube që ju kemi lënë më lart. Filloni duke tërhequr pjesë une pikturoj, atëherë bëj Modele 3D në Autodesk 123D, për ta dërguar më vonë modelin në një printer 3D që do të krijohet para Pintura, dhe prekjet e fundit.

Keni të gjitha mjetet dhe njohuritë për të qenë në gjendje ta zhvilloni këtë Apple iii, shumica dërrmuese dalin nga kontrolli. Por çdo geek si unë, dhe një inxhinier kompjuteri, do të ishte i mrekullueshëm ta bëja këtë geek. Logjikisht Ne tifozët preferojmë kompjuterin origjinal dhe nëse e kemi porositur tashmë në kutinë e tij origjinale hahaha.

BurimCharles Mangin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.