Si të gjeni të gjitha pamjet e ekranit në Mac tonë nga Finder

Nëse zakonisht jemi të përkushtuar për të shkruar dhe kemi nevojë të marrim pamje nga ekrani, ka të ngjarë që nëse nuk jemi zakonisht të kujdesshëm, Mac-u ynë do të përfundojë me një numër të madh kapjesh të shpërndara nga Mac-u ynë. Si rregull i përgjithshëm, nëse nuk ndryshojmë ajo, të gjitha pamjet e ekranit që marrim ruhen automatikisht në desktopin e kompjuterit tonë.

Më vonë ne mund t'i arkivojmë ose t'i eleminojmë nëse nuk do të nevojiten më në të ardhmen. Por nëse i ruani për të qenë në gjendje t'i ripërdorni, mund të jetë disi e vështirë t'i gjeni nëse nuk i kemi riemëruar më parë. Për fat të mirë përmes Gjetësit Ne mund të kërkojmë për të gjitha pamjet e ekranit që janë ruajtur në kompjuterin tonë.

Megjithëse është e vërtetë që ka metoda të ndryshme për të gjetur të gjitha pamjet e ekranit, pavarësisht nëse i kemi riemëruar apo jo, në këtë artikull unë do të përqendrohem vetëm në shfaqjen metoda për të qenë në gjendje të kryejë kërkime në mënyrën më të thjeshtë: përmes Gjetësit.

  • Së pari duhet të hapni Finder dhe të shkoni në kutinë e kërkimit. Ne gjithashtu mund të shkojmë direkt në desktop dhe të shtypim kombinimin e butonit Command + F.
  • Tjetra zgjedhim Mac, në mënyrë që të kryejë kërkime në të gjithë Mac dhe më vonë në kutinë e kërkimit shkruajmë "kMDItemIsScreenCapture: 1" pa thonjëza në mënyrë që Gjetësi automatikisht të na tregojë të gjitha pamjet e ekranit të ruajtura në Mac tonë.
  • Emri me të cilin ruhen kapjet në spanjisht është «Screenshot». Kjo komandë nuk kërkon sipas emrit të skedarit, por sipas metodës së përdorur për ta gjeneruar atë.

Nëse duam të fshijmë të gjitha ose një pjesë të fotove të ekranit që Gjetësi na tregon pas kryerjes së kërkimit, ne thjesht duhet t'i zgjedhim ato dhe t'i dërgojmë në koshin e riciklimit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.