Gjetja e opsionit për të shtypur në të zezë dhe të bardhë do të pushojë së qeni një dhimbje në OS X

Shtypja-e zezë dhe e bardhë-osx-mac-0

Me siguri më shumë se një herë keni parë nevojën për të shtypur një dokument në të zezë dhe të bardhë ose një imazh në shkallë gri, ose për kërkesa për punë ose thjesht për të kursyer bojë me ngjyra. Sidoqoftë, ky opsion nuk është gjithmonë aq i dobishëm sa e imagjinojmë brenda OS X, pasi që brenda dritares standarde të printimit ka më shumë gjasa që ne nuk do ta gjejmë këtë mundësi.

Kjo është kryesisht për shkak të vetë kontrolluesve të integruar në sistem ose për shkak se prodhuesi nuk e ka menduar këtë mundësi për përdoruesin. Nga ana tjetër me pak hile mundemi vazhdoni të përdorni këtë funksion brenda OS X në një mënyrë relativisht të lehtë kur shtypni dokumentin.

Shtypja-e zezë dhe e bardhë-osx-mac-1

 

Për të kryer këtë "hile", gjëja e parë që do të bëjmë është të vendosim veten në dokument dhe të klikojmë me të djathtën (Ctrl + Kliko) për të zgjedhur më vonë "Hap me" dhe të zgjedhim aplikacionin Preview. Tani do të përdorim menunë File> Export në mënyrë që të shfaqet opsioni Format ku do të zgjedhim PDF dhe më vonë Filtri i kuarcit do të zgjedhim Bardh e Zi ose Gri Toni nëse ajo që duam është përkatësisht e Zezë dhe e Bardhë.

Pasi të jetë bërë gjithçka, ai do të ruajë dokumentin në rrugën që kemi treguar në Vendndodhjen dhe ne do të jemi në gjendje të shtypim atë skedar në këto dy mënyra. Megjithëse nuk është mënyra më e përshtatshme ose e shpejtë për të kryer printime të këtij lloji, por të paktën është mënyra më e sigurt për të hyrë në këtë opsion derisa prodhuesi i printerit tonë në fjalë të denjojë ta vendosë këtë veçori brenda kontrolluesve.

Nëse, përkundrazi, problemi ynë është se nuk na lejon të shtypim asgjë përmes OS X, mbase rivendosjen e sistemit të shtypjes mund të na ndihmojë në këtë drejtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Globetrotter65 dijo

  Ajo që më lodh është se markat shpenzojnë më shumë përpjekje për zhvillimin e Windows sesa për Mac, përveç vjetërsimit të planifikuar për shumë printerë (nëse jo të gjithë), si bojë ashtu edhe lazer. Kjo e fundit kushton mjaftueshëm, në mënyrë që ai që kalon dy sisteme operative në kohë, wham, të mos ketë kontrollues të pajtueshëm, dhe nëse ka, funksionet reduktohen në opsione themelore (shumë).
  Unë kam një HP Color Laserjet 1600 që ende funksionon në mënyrë të përsosur, por ndërsa përparojnë sistemet operative (jo aq shumë nga prodhuesit e printerëve), e gjej veten në një situatë: ose kthehem te një Lion ose ndryshoj printerin. Tashmë është mirë që varen nga tekat e njëri-tjetrit.

  1.    Ramon OL dijo

   Ju po thoni një të vërtetë si një botë ... Unë mbështes 100% atë që thoni ju ....

 2.   Ai pa dijo

  Ende nuk shkoj sepse nuk më lejon të eksportoj dokumentin pasi që ai ka një fjalëkalim

 3.   engjëll dijo

  Në cilësimet e shtypjes ose llojin dhe cilësinë e letrës sipas rastit, ekziston mundësia, duhet ta kërkoni, në mënyrë që të mos përfundoni duke bërë një seri hapash të panevojshëm siç janë ato të përshkruara këtu, dhe kjo më befason që të qenit "ekspertë molle" bëj gjithë këtë ritual dhe më shumë për të sapoardhurit që do të tremben me të gjitha proceset që përshkruhen. mire hej "eksperte molle"

 4.   kandil deti dijo

  Më duket për t'u habitur që për shkak të faktit që ne blejmë fishekë në të gjitha orët, ZGJIDHJA E SHTYPJES në të zezë dhe të bardhë nuk lejohet. Meqenëse i kam bërë të gjitha hapat, por printeri im, megjithëse KA toner të zi, pasi nuk ka magenta, nuk e mbështet shtypjen. Unë e shoh atë plotësisht të ekzekutueshme.

 5.   Macarena dijo

  Faleminderit shumë për postimin !!! Ka qenë shumë e dobishme për mua !!!!

 6.   Aracele dijo

  Referencë e shkëlqyeshme se si të shtypni në B&W