Mac: Gjithmonë blini origjinalin. Kujdes nga ky Hackintosh i ri

Hackintosh. Një klon i Mac

Edhe pse duket një vërtetësi, gjithmonë duhet të blini një Mac që është origjinal dhe përmes shitësve të autorizuar. E dyta garanton se në rast të ndonjë dëmtimi do të keni një kompani kompetente dhe serioze pas vetes. Para situatës së parë, sigurohuni që për disa muaj të mos keni një pajisje pa mbulim në shtëpinë tuaj dhe se është plotësisht e paligjshme. Kompania OpenCore Computer ka njoftuar shitjen e një modeli me macOS Catalina dhe Windows. Ajo që është njohur si a Hackintosh.

Hackintosh janë të paligjshëm që nga fillimi, por ky shkon shumë më larg

Një nga marrëveshjet e përdoruesve të fundit të Apple është ajo asnjë version i macOS X nuk mund të instalohet në kompjuterët e palëve të treta. Kur kjo ndodh, ne po flasim për një Hackintosh ato janë qartë të paligjshme. Kompania OpenCore Compute ka njoftuar se do të lëshojë një model të quajtur velociraptor.

Kompjuterët Hackintosh janë kompjuterë që ekzekutojnë macOS në pajisje jo të autorizuara nga Apple. OpenCore është një mjet falas, me burim të hapur që përdoret për të përgatitur një sistem për të nisur macOS. Kompania që shet këta kompjuterë duket se ka përvetësuar emrin e kësaj kompanie dhe shkel kontratën përfundimtare të Apple.

Kjo do të thotë: nuk provohet vetëm anashkaloni teknologjitë e mbrojtjes së kopjimit që Apple përdor për të mbrojtur klonimin e macOS. Cfare ka me shume përdor emrin e një kompanie tjetër për tu bërë i njohur. Ata që janë përgjegjës për OpenCore Bootloader kanë deklaruar:

Në Acidanthera ne jemi një grup i vogël entuziastësh që janë të apasionuar pas ekosistemit të Apple dhe kalojnë kohë duke zhvilluar softuer për të përmirësuar pajtueshmërinë e macOS me lloje të ndryshme të pajisjeve, duke përfshirë kompjuterat më të vjetër të bërë nga Apple dhe makinat virtuale. Për ne që e bëjmë këtë plotësisht vullnetar dhe jo-tregtar, për argëtim, është tronditëse dhe e neveritshme që disa njerëz të pandershëm që ne as nuk e dimë guxojmë të përdorim emrin dhe logon të bootloader tonë, OpenCore, si një çështje e promovimit në ndonjë mashtrim të paligjshëm kriminal. Ju lutemi vini re, se ne nuk jemi në asnjë mënyrë të lidhur me këta individë.

Ky hackintosh përpiqet të thyejë të gjitha rregullat

Velociraptor është i konfigurueshëm me një CPU 16-bërthamë, 64 GB RAM dhe një GPU Vega VII dhe fillon me 2.199 dollarë. Kompania ai synon të lëshojë më shumë modele në një datë të mëvonshme, me opsione që lejojnë deri në një CPU 64-bërthamë dhe 256 GB RAM.

Në raste të mëparshme, një kompani tjetër u përpoq të nisë një produkt të ngjashëm në treg dhe Apple arriti ta deklarojë atë të paligjshëm dhe për këtë arsye kërkoi tërheqjen e saj të menjëhershme nga shitja. Ne flasim për kompaninë tashmë të shuar Korporata Psystar. 

Ne nuk besojmë se kjo ide do të realizohet, për shkak të të gjitha parregullsive që janë zbuluar, por të them të drejtën, do të doja të dija arsyen pse ky model është lansuar në treg. Duke ditur që Apple nuk do t'ju lejojë të merrni frymë dhe se emri i zgjedhur për kompaninë tashmë ekziston dhe ka një reputacion të gjerë,çfarë kuptimi ka ajo e kanë lansuar këtë model në treg dhe thonë se po përgatiten për të reja në të ardhmen afatshkurtër?

Për më shumë INRI, kompania pretendon se mënyra e vetme për të qenë në gjendje të përvetësoni këto modele kompjuterike është përmes pagesës me Bitcoin. Sigurisht që po bëjmë kaçurrela. OpernCore Computer thotë se blerësit mund të jenë të sigurt për transaksionet e tyre sepse pagesa ruhet përmes "Bitrated".

Çdo gjë të mendon se megjithëse nuk është një mashtrim tani, do të përfundojë duke qenë. Kush ju thotë se kur blini kompjuterin, kompania nuk zhduket thjesht? Në fakt nuk ka qenë e mundur të gjesh informacion në lidhje me OpenCore Computer në organizmat zyrtarë në SH.B.A. Përmes internetit nuk ka shumë informacion në lidhje me të.

Kur diçka tingëllon keq nga fillimi, ajo përdor teknika të paligjshme, bën sikur e ngatërron përdoruesin me emrin dhe logon e një kompanie tjetër dhe ju kërkon një pagesë në monedhë jo të ligjshme, duhet të jesh shumë i dyshimtë. Harrojeni Velociraptorin dhe modelet e tij të mëvonshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.