Gjyqi i Epic Games dhe Apple për mesin e vitit 2021

Lojërat Epike vs Apple

Në këtë rast gjyqtari që merret me çështjen e betejës ligjore të filluar nga Epic Games kundër Apple thotë se Epic "nuk ishte i sinqertë" me praktikën kundër Apple. Ky është thjesht mendimi i parë i gjyqtarit Yvonne Gonzalez Rogers, në kohën e leximit të çështjes duke shprehur një mendim të parë.

Realiteti është se ai shkoi diçka më tej dhe shpjegoi në një mënyrë delikate se ajo që Apple po bën ka ekzistuar gjithmonë dhe ekonomia e saj kompanitë e këtij kalibri maten saktësisht nga ky lloj menaxhimi që janë plotësisht të ligjshme dhe që kompanitë e tjera bëjnë të njëjtën gjë si Apple. 

Praktikat e përdorura kundër Apple nga Epic Games nuk i duken shumë të ndershme gjykatësit. Tani pritet që për pjesën tjetër të vitit dhe deri në mes të vitit 2021 nuk do të kemi një episod të ri gjyqësor Për rastin, po, beteja dhe "shigjetat" me siguri do të vazhdojnë të vijnë nga të gjitha anët.

Unë personalisht mendoj se kjo çështje duhet të gjykohet nga një juri. Unë nuk mendoj se gjyqtarët individualë kanë një fillim dhe një fund këtu. Mendoj se kjo do të jetë një ese interesante. Kopshtet me mure kanë ekzistuar për dekada. Nintendo ka pasur një kopsht me mure. Sony ka pasur një kopsht me mure. Microsoft ka pasur një kopsht me mure. Në këtë industri të veçantë, ajo që po bën Apple nuk ndryshon shumë.

Një pyetje iu bë gjithashtu Epikut nga gjykatësi në të cilin ajo kërkoi shpjegime për akuzën e monopolit ndaj Apple kur ata flasin për normën e komisionit të Apple prej 30% nëse është përqindja e zakonshme në industri:

Nëse shohim industrinë e lojërave video, 30% duket se është shkalla e industrisë. Avulli ngarkon 30%. GOG. Microsoft tarifon 30%. Në tastierë, PlayStation, Xbox, Nintendo, GameStop, Amazon, Best Buy tarifojnë 30%. Ku është mungesa e konkurrencës?

Negativ i çështjes përtej betejës gjyqësore vetë dhe të tjerët, është se Mijëra përdorues që kishin Lojëra Epike në pajisjet me macOS dhe iOS do të mbeten pa qenë në gjendje të luajnë tek Fortnite mitike. Kjo është diçka që ne imagjinojmë se ata e dinin se do të ndodhte në Epic, kështu që ne jemi gjithashtu të qartë se ishte pjesë e planeve kur ata hynë plotësisht në betejë kundër Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.