Google Chrome do të mbështesë modalitetin e errët të macOS Mojave në fillim të vitit 2019

Edhe pse Chrome është një gllabërimi i burimeve brenda ekosistemit kompjuterik Apple, Gjiganti i kërkimit vazhdon të azhurnojë shfletuesin e tij duke shtuar funksione të reja dhe duke përmirësuar disa nga ato aktuale, por pa u përqëndruar në përmirësimin e konsumit të burimeve, një konsum i tepërt që e bën atë dele e zezë e laptopëve të Apple.

Google lëshoi ​​versionin 71 disa ditë më parë për të gjitha platformat, një azhurnim që tani për tani ende nuk ofron mbështetje për një nga tiparet kryesore të macOS Mojave: modaliteti i errët. Për fat të mirë, duket se kjo karakteristikë e re do të arrijë në fillim të vitit të ardhshëm, sipas një zhvilluesi të Google në Reddit.

Modaliteti i errët, i cili është i disponueshëm në versionet provë të Chrome përmes veçorive të flamujve që na lejojnë të aktivizojmë ose çaktivizojmë funksionet, na tregon një pamja e errët në të gjithë ndërfaqen e shfletuesit, duke përfshirë shiritin e navigimit, skedat, shiritin e menuve dhe faqeshënuesit, shiritin e statusit dhe kutitë e dialogut. Faqja kryesore e kërkimit dhe shkurtesat gjithashtu do të tregojnë një sfond të zi kur ky funksion aktivizohet përmes sistemit.

Shumica e ngjyrave aktuale të modës së errët janë vende mbajtëse, kështu që ndryshimet mund të bëhen shpejt për t'iu përshtatur nevojave të momentit. Një nga sfidat me të cilat përballen zhvilluesit e Chrome është sigurimi i eModaliteti i errët dallohet në mënyrë të përsosur nga mënyra e fshehtë, një mënyrë që lejon shfletimin privat në Chrome dhe që ndryshon ndërfaqen në një ngjyrë të zezë për të treguar se jemi në atë mënyrë shfletimi.

Data e pritshme e lëshimit të këtij azhurnimi është ende e panjohur, por nëse marrim parasysh që është në Kanarie dhe që më vonë duhet të arrijë në Chrome Dev dhe më vonë të bëhet një beta publike, ka të ngjarë që brenda dy muajve, nuk do të arrijë te përdoruesit përfundimtarë.

Për ata që nuk e dinë, ka disa versione të ndryshme të Chrome që Google përdor për të testuar dhe zbatuar veçori të reja. Të gjitha ndryshimet e kodit fillojnë në Chromium dhe më pas lëvizin nga Canary në Chrome Dev dhe më pas në Chrome Beta, versioni i qëndrueshëm që lëshohet për të gjithë përdoruesit afërsisht çdo gjashtë javë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.