Google Chrome mbingarkon CPU-në në Mac

Chrome-load-CPU-0

Megjithëse Google Chrome krenohet me një reputacion të madh në mesin e përdoruesve të tij dhe pajtueshmëri fantastike me të qindra zgjatime dhe një performancë të jashtëzakonshme, ajo gjithashtu ka disa gabime të pashpjegueshme në versione aq të përparuara sa ato të fundit.

Problemi nuk është askush tjetër veçse a konsumi i tepruar i burimeve të CPU-së në pjesën e shfletuesit që mund të shihet e shkaktuar në qetësi me kulme deri në 50%, diçka nga ana tjetër mjaft e çuditshme.

Sipas raportit të një përdoruesi, mund të lexojmë:

En el último par de semanas, el ventilador de mi MacBook Pro se ha vuelto loco: Se activa de repente y ruge como un jet despegando. Abrí el Monitor de actividad para ver lo que estaba pasando con mi CPU y pude comprobar como los procesos auxiliares en Google Chrome consumen hasta el 50 por ciento o más de mis recursos de CPU. ¿Hay algo que yo pueda hacer al respecto?

vërtet nuk ka zgjidhje direkte ndaj këtij problemi sesa të presim që ai të zgjidhet në versionet e njëpasnjëshme të shfletuesit, por për momentin nëse jeni akoma i vendosur ta përdorni, mund të kryeni disa veprime që do t'ju ndihmojnë në detyrën e lirimit të ngarkesës së CPU-së.

Iremos al menú de Chrome> Preferencias> Extensiones y desactivaremos las extensiones de las que no tenemos una necesidad imperiosa de uso. En esta misma ventana haremos clic en Configuración y en Mostrar opciones avanzadas, luego entraremos en configuración del área de Privacidad y en el área de extensiones  que aparece, activaremos la opción Hacer clic para reproducir.

Sapo të bëhet kjo, ne do të kthehemi te monitoruesi i aktivitetit dhe do të verifikojmë që në të vërtetë konsumi i burimeve është zvogëluar. Gjithsesi siç kam komentuar tashmë, kjo kalon përmes një zgjidhje të përkohshme dhe diçka e bezdisshme derisa ekipi i Chrome të azhurnojë programin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.