Google dhe bashkëpunimi i tij kundër ISIS

Google dhe ISIS

Lufta 3.0 që po bëhet në botë organizohet nga interneti. Somethingshtë diçka që ne e dimë pas çdo arrestimi të një xhihadisti. Ose pas çdo çmontimi të një qelize terroriste të lidhur me lëvizjet ekstremiste. Mjeti i kontaktit, i cili ndihmon në trajnimin dhe rritjen e tyre, është interneti. Dhe çfarë është më shqetësuese, rekrutimi i të rinjve në këto lëvizje.

Çdo ditë mijëra të mitur, ose të rinj të moshave të ndryshme tërhiqen nga këto rrjete. Nga injoranca ose edukimi i marrë, ata i qasen këtij lloji të rrezikut pa e ditur shumë mirë për çfarë bëhet fjalë. Dhe është në internet ku ndodhin pothuajse njëqind për qind e kontakteve të para. 

Një logaritm në motorin e kërkimit që ndihmon autoritetet

Google, në bashkëpunim me qeveritë kryesore të botës ju jeni duke bërë pjesën tuaj në mënyrë që kjo të mos ndodhë. Ose të paktën në mënyrë që të ketë një kontroll nga autoritetet. Dhe se ato shërbejnë për të parandaluar ose në një farë mënyre kufizuar këto qasje. Objektivi i këtij bashkëpunimi është ndaloni rekrutimin e pandërprerë të kryer nga këto "mafie".

Megjithëse është "njohuri e zakonshme" që qeveritë mund të kenë qasje në botime me disa fjalë kyçe. Dhe është e vërtetë që Google tashmë ka bashkëpunuar me një logaritëm që mblodhi këto të dhëna. Ky projekt shkon më tej. Përmes një programi të zhvilluar nga Bashkim pjesësh figure, një kompani, inkubatori i Google, është ka kryer një eksperiment me rezultate befasuese.

Vetë motori i kërkimit i Google, përveç përfshirjes së fjalëve kyçe, analizon frekuencën e këtyre kërkimeve. Këto fjalë kyçe Ato përfshihen nga ekspertë të ndryshëm në sektor. Bëhet fjalë për 1700 fjalë arabe, dhe rreth 1000 anglo-saksone. Dhe eshte kombinimi i disa prej këtyre që arrijnë të krijojnë një profil nën hetim.

Rezultatet "karrem" në kërkimet në Google.

Tani Google, përveç kërkimeve që normalisht ofron, përfshin rezultate "karrem". Këto karrem nuk janë asgjë më shumë sesa faqe që tërheqin potencialin e interesuar për doktrinat e ISIS. Dhe rezultatet e ofruara nga testimi dy mujor janë vërtet alarmante. Pesëqind mijë minuta video të shikuara nga treqind e njëzet mijë përdorues. Dhe qëndrueshmëria në këto faqe në internet është mbi mesataren në llojet e tjera të faqeve të internetit me përmbajtje të ndryshme.

Këto karrem teknike bëjnë dy gjëra. Nga njëra anë, dihet se cilët përdorues tregojnë interes për këtë lloj përmbajtjeje. Dhe nga ana tjetër, videot në të cilat ata hyjnë janë bërë posaçërisht për të bindur të kundërtën e doktrinës së "Shtetit Islamik". Ideja duket e mirë, por me siguri jo mjaft e mjaftueshme. Dhe diçka që gjithmonë e pyesim veten. Nëse e dimë që këto "karrem" ekzistojnë. Njerëzit e këqij tashmë e dinë atë, apo jo? Përveç analizës, gjithçka që shërben për t'i dhënë fund kësaj murtaje është e mirëseardhur.

Fuqia e Google dhe përmbajtja e saj është e qartë edhe një herë. Dhe akoma më shumë nga YouTube. Një studim nga Yasmin Green, drejtori kërkimor i Jigsaw dhe bashkëpunëtori i projektit zbulon disa të dhëna. Sipas Green, një person i lidhur me idealet e ISIS aksesoni në informacionin më të pastër të mundshëm. Kjo do të thotë, nuk i beson përmbajtjes nga kanalet televizive, të cilat mund të ndikohen ose manipulohen.

Youtube një pikë e pavarur informacioni nën studim

Youtube është vendi më i mirë për të gjetur video të qarta të kërkimeve specifike. Dhe ato kërkime janë ato që janë duke u studiuar. Duke aplikuar filtrin e fjalëve kyçe, mund të keni ide për të filluar një hetim. Por ka një problem më të madh. Çfarë të bëni kur këto kërkime nuk bëhen në Google? Epo, aktualisht ai kontroll është pothuajse i pamundur.

Meqenëse ka më shumë vigjilencë në llogaritë e dyshimta në rrjetet sociale, është më e vështirë të gjesh këto përmbajtje. Dhe në të njëjtën mënyrë, është më e vështirë të gjesh njerëz që kërkojnë këto përmbajtje. Aktualisht, pasi të jetë kryer rekrutimi i parë, mediat e komunikimit të informacionit janë më private. Dhe këtu hyn edhe një herë dilema e madhe për të cilën kaq shumë është thënë dhe shkruar.

Privatësia kundrejt sigurisë. Shtë e qartë se askujt nuk i pëlqen të spiunohet. Ne gjithmonë duam ta ruajmë jetën tonë nga pjesa tjetër e njerëzimit. Por kjo ka një çmim. Meqenëse bisedat midis mesazheve të pothuajse të gjitha aplikacioneve të mesazheve ishin të koduara, gjurmimi është pothuajse i pamundur. Por ndërkohë Google kontribuon me grurin e saj të rërës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.