Google do të heqë mbështetjen për aplikacionet e Chrome në Mac

aplikacione-krom Ky është një nga ato lajmet që nuk befason duke parë rrugën që Google po ndjek vitet e fundit dhe kjo është që në fillim të vitit 2018 Google do të eleminojë mbështetjen për aplikacionet e Chrome në shfletuesin Mac. Në këtë mënyrë, përdoruesit e Mac nuk do të jenë në gjendje të ngarkojnë aplikacionet duke u bërë ekskluzive për përdoruesit e Chrome OS. Kjo masë do të fillojë të merret për përdoruesit e Mac, Windows dhe Linux në fund të vitit të ardhshëm, kështu që në parim ata do të jenë funksionalë deri në atë datë dhe më pas ata zyrtarisht do të pushojnë së punuari në fillim të vitit 2018.

E vërteta është se pak përdorues janë ata që përdorin këto aplikacione të quajtura aplikacione Chrome të gjetura në shfletuesin "ankoruar" që përkthehet në 1% të përdoruesve aktivë. Kjo shifër është me të vërtetë e ulët duke marrë parasysh numrin e përdoruesve që përdorin Google Chrome si një shfletues, i cili padyshim është parë si një dështim në kompani dhe ata kanë vendosur të bëjnë pa këto aplikacione.

E vërteta është se megjithëse është e vërtetë që ideja ishte e mirë dhe në fillim dukej se do të ishte një sukses, në fund gjithçka ka dalë në hiç dhe shpresohet me këtë lëvizje që i gjithë shfletuesi të jetë më i lehtë për t'u përdorur, duke shtypur funksione që ata konsumojnë burime makinerie dhe nuk përdoren nga askush. Nga ana tjetër, ata zhvillues që duan të vazhdojnë të ofrojnë ose zhvillojnë shtesa ata do të jenë në gjendje ta bëjnë atë të njëjtën gjë në çdo platformë qoftë OS X, Windows apo Linux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Silva dijo

  Kjo është lufta e vërtetë e ftohtë

 2.   Danny M. Giandomenico dijo

  për sa përdoren këto programe në mac jjajajaja