Google po punon për një version të Android Studio për Apple Silicon

Android Studio

Pas shumë muajsh zërash, Apple më në fund njoftoi bast për përpunuesit ARM në laptopët dhe desktopët e tij, duke braktisur kështu marrëdhënien që e ka bashkuar atë me Intel që kur bëri hap të madh tek procesorët e këtij prodhuesi. Sipas Apple, të dy Microsoft dhe Adobe tashmë janë duke punuar në versione për këtë lloj procesori.

Por nuk janë të vetmet. Google ka njoftuar në azhurnimin më të fundit të Android Studio, një aplikacion për të krijuar aplikacione dhe lojëra për Android, se është gjithashtu duke punuar në një version që punon në përpunuesit e ARM, kështu që zhvilluesit nuk kanë pse të përdorin imituesin Rosetta 2.

Siç thuhet nga Apple në njoftimin e Apple Silicon, kompjuterët e parë do të dalë në treg përpara fundit të vitit. Nëse marrim parasysh se Apple nuk karakterizohet nga përmbushja e afateve dhe nëse shtojmë edhe problemet e prodhimit në lidhje me koronavirusin, ka shumë të ngjarë që nuk do të zgjasë vitin tjetër kur kompjuterat e parë me procesorë ARM dalin në treg.

Aplikacioni Rosetta 2 do të lejojë përdoruesit e këtyre kompjuterëve të rinj ekzekutoni aplikacione të dizajnuara për procesorë X86 në kompjuterët ARM. Sipas Apple, ulja e performancës nuk vërehet aspak, edhe kështu, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga pajisjet, është gjithmonë mirë të prisni derisa të jenë në dispozicion aplikacionet e dizajnuara për këta procesorë.

Ky ndryshim detyron zhvilluesit e mëdhenj si Adobe dhe Microsoft të mirëmbani dhe zhvilloni më tej aplikacionet tuaja për të dy procesorët gjatë disa viteve të ardhshme, derisa Apple të përfundojë ciklin e azhurnimit për procesorët x86.

Ne nuk e dimë shkallën e angazhimit të të dy kompanive për këtë ndryshim, por nëse marrim parasysh atë në mund të gjejmë procesorë ARM disa laptopë menaxhuar nga Windows, ne përdoruesit përfundimtarë ka shumë të ngjarë të mos preken nga ky ndryshim, ose të paktën, nuk duhet ta bëjmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cesar Estrada dijo

  Epo, ishte mirë që të humbi deklarata juaj se Apple nuk karakterizohet nga përmbushja e afateve!

  Që të martën, 10 nëntor 2020, Apple njoftoi jo vetëm një ... por 3 pajisje të ndryshme të reja me Apple Silicon.

  Të jesh në gjendje t'i blesh ato menjëherë pas ngjarjes. Dhe me premtimin e dorëzimit një javë më vonë (më 17 nëntor) ...

  Sidoqoftë ... Sot kam lexuar që Apple tashmë ka filluar të dërgojë kompjuterët e parë për klientët e saj.

  Me fjalë të tjera ... Ata jo vetëm që e mbajtën premtimin e tyre për të lëshuar pajisje të reja me Apple Silicon ... Por ata madje i dolën përpara premtimit të dorëzimit.

  Përshëndetje!

  1.    Cesar Estrada dijo

   Kur Apple njoftoi kalimin nga PowerPC në Intel .. Për çfarë tani ... Ai tha se do të duheshin 2 vjet për të përfunduar tranzicionin.

   Kur në të vërtetë u desh më pak se 1 vit ..

   Dhe nëse më kujtohet saktë, ishin 9 muaj nga momenti kur nisi ekipin e parë me Intel deri në të fundit në linjën e saj të produkteve.