Grafik me shitjet e Mac-ve në 10 vitet e fundit

Shitjet e Mac

Disa ditë më parë ne ishim në gjendje të dinim rezultatet financiare të tremujorit të parë fiskal për Apple. Në to ne pamë shitjet që kishin pasur secila gamë e pajisjeve dhe ndërsa iPhone dhe iPad u rritën, ato që korrespondonin me gamën iPod dhe Mac ishin në rënie.

Në kompjuter, Apple gjithmonë ka pasur një pjesë mjaft të ulët të tregut, diçka që nuk ndërhyn në mënyrë që këto skuadra të jenë gjithnjë e më shumë në duart e më shumë njerëzve që ia besojnë vetvetes thjeshtësinë dhe funksionimin e duhur të OS X.

Në grafikun që kryeson këtë post mund të shohim Shitjet e kompjuterëve Mac gjatë 10 viteve të fundit, një studim i tërë që tregon këtë efekt në rritje në shitje. Strikshtë e habitshme që është nga viti 2007 (viti në të cilin u prezantua iPhone), kur njerëzit filluan të vinin bast më seriozisht në një Mac.

Në grafikun që keni më poshtë i është bashkuar shitjeve të Mac, shitjeve iPad. Padyshim që nuk është një krahasim i drejtë pasi ato janë pajisje krejtësisht të ndryshme por si kuriozitet mund t’ia vlejë.

Mac plus shitjet e iPad

Tani për tani duket se Apple ka shitur kompjuterë për disa vjet ngecur midis katër dhe pesë milion për tremujor. A do të jenë në gjendje ta kapërcejnë këtë barrierë në vitin 2013?

Më shumë informacion - Apple njofton rezultatet financiare për TM1 2013
Burimi - iClarified


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.