Si të hapni Terminalin në Mac

Terminal në mak

Një nga gjërat që nuk është shumë e dukshme për përdoruesin e identifikimit të kompjuterëve Apple është Terminal. Siç ju kemi shpjeguar tashmë në shumë raste, sistemi Mac Shtë një sistem që gjatë viteve është përmirësuar ndjeshëm.

Sidoqoftë, shumë nga funksionet e tij janë të pranishme që nga versionet e para, kështu që nëse e keni përdorur këtë sistem për vite me radhë, do të keni kuptuar se është një sistem paraprakisht i vazhdueshëm. Prova e kësaj është Terminali, i cili u ofron përdoruesve të Mac-së një mënyrë tjetër për të hyrë në cilësimet e sistemit operativ përmes komandave.

Kjo mënyrë e hyrjes në preferencat e sistemit kërkon një shkallë shumë më të lartë të njohurive të komandave me të cilin është programuar në macOS, kështu që në raste të caktuara do të jeni në gjendje të përdorni Terminalin sepse në disa artikuj do t'ju tregojmë saktësisht hapat dhe komandën që duhet të shkruani për të arritur një gjë të caktuar si mbyll Mac nga Terminali.

Meqenëse është një veprim që do të duhet ta njihni herët a vonë, në këtë artikull do t'ju mësojmë mënyra të ndryshme për të hyrë në Terminal në sistemin operativ Mac.

Artikulli i lidhur:
Pikëpyetje në një dosje kur fillon Mac-i im

Hyni në Terminal nga Finder dhe Launchpad

Mënyra më logjike për të hyrë në Terminal është përmes Finder ose LaunchPad. Për të hyrë nga Gjetësi, thjesht duhet të klikoni në menunë e sipërme të Gjetësit Skedar> Dritarja e Re e Gjetësit (⌘N) dhe më vonë, në shiritin anësor të majtë gjeni artikullin Aplikimet, shtypni atë dhe kërkoni Dosja e shërbimeve> Terminali ndërmjet aplikacioneve që tregohen në pjesën e djathtë të dritares.

Menuja e gjetësit

terminal i hapur në aplikacione

Nëse dëshironi të përdorni përmes Lauchpad, duhet të klikojmë në ikona e raketës në dosjen Dock> OTHERS> Terminal

drejto terminalin nga lançuesi

Hapni Terminalin nga Spotlight

Mënyra e tretë për të shkuar në dritaren e Terminalit është përmes motorit universal të kërkimit Spotlight për të cilin mundemi thirreni menjëherë duke klikuar në lupë në shiritin e sipërm në të djathtë të Gjetësit. Duke klikuar në lupën, na kërkohet të shkruajmë atë që duam të kërkojmë dhe thjesht duke shtypur Term ... aplikacioni duket se mund të klikojë mbi të dhe ta hapë atë.

hyrja në terminal nga qendra e vëmendjes

Hyrja nga Automator

Ne mund të gërmojmë pak më thellë në mënyrat për të hapur Terminalin me rrjedha të punës përmes një aplikacioni tjetër të quajtur Automator. Procesi që duhet të ndjekim është disi më i mundimshëm, por sapo të krijohet rrjedha e punës, ekzekutimi i aplikacionit Terminal thjeshtësohet shumë. Në këtë rast, ajo që ne do të bëjmë është të krijojmë një shkurtore në tastierën Mac në mënyrë që Terminali të hapet nga tastiera.

macOS Mojave
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni aplikacione të palëve të treta në macOS Mojave

Për të krijuar shkurtoren duke përdorur Automator:

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në Launchpad> Dosja e të tjerëve> Automatizuesi

Automatizuesi në Launchpad

 • Ne zgjedhim rrotën me dhëmbë në dritaren që shfaqet Shërbimi

Shërbimi i artikullit në Automatik

 • Në dritaren që shfaqet duhet të shkojmë në shiritin anësor të majtë dhe të zgjedhim shërbime komunale dhe në kolonën e bashkangjitur Aplikimi i Hapur.

Hapni aplikacionin në Automatik

 • Në dropdown Shërbimi merr ... ne zgjedhim nuk ka të dhëna hyrëse.

Konfiguroni aplikacionin e hapur në Automatik

 • Tani zvarritemi Hap aplikacionin në zonën e punës së rrjedhës dhe në menunë zbritëse zgjedhim aplikacionin terminal që pasi nuk shfaqet në listë duhet të klikojmë Të tjerët> Aplikimet> Dosja e shërbimeve> Terminali.

Zvarritni dritaren te funksionet

Cakto terminalin në Automatik

 • Tani e ruajmë rrjedhën Skedar> Ruaj dhe ne i japim emrin e terminalit.

Ruaj rrjedhën në Automatik

 • Për të krijuar terminalin e rrjedhës së punës, tani duhet të caktoni një shkurtore tastiere në rrjedhën TERMINAL. Për këtë ne hapemi Preferencat e sistemit> Tastiera> Shkurtoret> Shërbimet dhe ne shtojmë kombinimin e çelësave që duam te TERMINAL.

Paneli i Preferencave të Sistemit

Cakto shkurtoren e tastierës

Emri i rrjedhës së punës

Nga ai moment e më tej, çdo herë shtypim tastin Aplikacioni Terminal shfaqet në ekran.

Tani e tutje, kur i referohemi në një artikull të caktuar futjes së një komande në Terminal për të ekzekutuar një veprim të caktuar, ju tashmë dini se si të arrini në Terminal shpejt.

Disa komanda për argëtim

Shtë e qartë se gjithçka që ju kam shpjeguar pa qenë në gjendje të bëni një provë është e padobishme. Tjetra unë do të propozoj që ju të hapni Terminalin në një nga mënyrat që unë kam shpjeguar dhe që ju të ekzekutoni komandën që unë propozoj.

Nëse dëshironi filloi të binte borë në dritaren Terminal mund të ekzekutoni komandën e mëposhtme. Për ta bërë këtë, kopjoni dhe ngjisni komandën e mëposhtme në dritaren e terminalit.

rubin -e 'C = "madhësia e stty". skanimi (/ \ d + /) [1] .to_i; S = ["2743" .to_i (16)]. paketë ("U *"); a = {} ; vendos "\ 033 [2J"; lak {a [rand (C)] = 0; a.each {| x, o |; a [x] + = 1; shtyp "\ 033 [# {o}; # {x} H \ 033 [# {a [x]}; # {x} H # {S} \ 033 [0; 0H »}; $ stdout.flush; fle 0.1} '

Nëse e keni ndjekur këtë manual për shkronjën, tani jeni në gjendje të kërkoni në rrjet për komandat që mund t'i përdorni për të konfiguruar aspekte të macOS që nuk mund të konfigurohen nga ndërfaqja grafike e sistemit. Një mënyrë shumë e thjeshtë për të shkuar pak më tej në sistemin operativ Mac.

Nëse dëshironi të argëtoheni pak me zërin e sistemit, shkruani them dhe pastaj çfarë doni të thotë në mënyrë që sistemi të lexojë gjithçka.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.