Apertura do të ndalojë së punuari në versione më vonë se macOS Mojave

Fotografitë Apertura

Paketa mitike për redaktimin e fotografive Aperture do të ndalojë së punuari në versionet pas macOS Mojave, sipas një raporti në të cilin kanë pasur qasje disa media në lidhje me botën e Apple. Meqenëse OS X Yosemite që aplikacioni i shkëlqyeshëm i Aperturës hyri në histori për t'i lënë vendin Fotos, tani duket se macOS Mojave do të jetë sistemi i fundit operativ që lejon mjetin të funksionojë.

Nga vetë Apple, një dokument me hap pas hapi do të shtohet në mënyrë që përdoruesit që përdorin këtë mjet të mund të migrojnë të gjitha të dhënat e tyre në aplikacionin Apple Photos në Mac ose Adobe Lightroom. Në këtë mënyrë i jep hovin përfundimtar softuerit që tashmë ndaloi zhvillimin vitin e kaluar 2014 dhe se vazhdoi të punonte pavarësisht se nuk kishte mbështetje.

Hapje

Ata që qëndrojnë në macOS Mojave do të jenë në gjendje të vazhdojnë të përdorin Aperture

Ky është rasti i përdoruesve që kanë pajisjet që nuk do të azhurnohen si 2012 iMac, disa MacBook dhe të ngjashme. Këta përdorues duket se janë në gjendje të vazhdojnë të përdorin versionin e Aperturës në kompjuterët e tyre pasi që ata nuk do të kalojnë në sistemin e ri operativ që do të paraqitet në WWDC tjetër në qershor.

Mjeti funksionon edhe sot pa u optimizuar për sistemin aktual, por funksionon. Kjo është pjesë e tranzicionit të OS të ri me Aplikacione 32-bit në 64-bit, dhe është se skedarë të caktuar multimedial të krijuar duke përdorur këto formate të vjetra ose kodekët e atyre versioneve të vjetra do të jenë gjithashtu të papajtueshëm me versionet që mbërrijnë pas macOS Mojave. Me pak fjalë, gjithçka duket se po lëviz në të njëjtën linjë dhe Aperture tashmë ishte dënuar të zhdukej për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)