Apple Maps na kujton të respektojmë karantinën

Hartat Apple COVID

Pandemia e koronavirusit që prek të gjithë planetin duket të jetë mjaft e qëndrueshme brenda katastrofës që ka shkaktuar brenda disa muajsh, kështu që Apple dëshiron që ju të jeni të vetëdijshëm për këtë dhe sa herë që vizitoni një aeroport do të shfaqet një mesazh në Apple Maps duke ju këshilluar të respektoni 15 ditët e karantinës për të parandaluar ngjitjen. Shumë njerëz janë asimptomatikë dhe ky është një problem për ata që nuk janë, kështu që çdo parandalim që mund ta marrim drejtpërdrejt do të jetë i mirëpritur për të parandaluar përhapjen e saj më tej.

Një njoftim është ajo që disa përdorues po marrin në iPhone e tyre pasi kanë kaluar nëpër një aeroport. Një nga mënyrat në të cilën virusi përhapet është padyshim udhëtimi, prandaj është më mirë që të respektojmë këto ditë në shtëpi pas kësaj dhe Apple Maps të na kujtojë. Ndonjëherë duket se virusi është zhdukur dhe është ai luftimi i një armiku të padukshëm mund të japë atë ndjenjë sigurie që nuk është reale, kështu që ne duhet të ndjekim udhëzimet e specialistëve për të shmangur më shumë probleme sesa kemi tashmë.

Në Shtetet e Bashkuara, edhe Presidenti Donald Trump, ndryshoi fjalimin e tij disa ditë më parë pasi pa që virusi nuk ndalet dhe tani këshillon përdorimin e një maske. Me pak fjalë, të gjitha njoftimet dhe përkujtesat e këtij lloji janë të mira për të mos ulur mbrojtjen tuaj, dhe kjo është COVID-19 është ende atje kështu që ne nuk mund të relaksohemi shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.