Mashtrim: Bëni Safari 5.1 të ndalojë rimbushjen automatike të rrjetave

Imazhi i Ri

Nuk e di nëse e keni vërejtur, por Safari 5.1 në Lion herë pas here rifreskon faqet automatikisht kur nuk i kemi vizituar për ca kohë, diçka që mund të shqetësojë shumë prej jush.

En DaringFireball (via OSXDitë) kanë bërë një udhëzues se si ta shmangni atë:

 • Hapni Terminalin dhe vendosni këtë komandë: defaults shkruani com.apple.Safari PërfshiniInternalDebugMenu 1
 • Rinisni Safari
 • Çaktivizoni opsionin "Përdor Windows me shumë procese" që është në menunë Debug - i riu -
 • Hapni një dritare të re Safari dhe do të shihni një [SP] pranë titullit. Bërë!

Sigurisht, ajo ka disa disavantazhe: njëra është se ne e humbasim performancën -Ky funksion është kopjuar nga Chrome dhe proceset e tij individuale- dhe një tjetër është që disa shtesa nuk do të funksionojnë për ne, kështu që do të shihni se çfarë është një përparësi për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   URË dijo

  Përshëndetje! Gjëja në lidhje me këtë është se, siç e vëreni, ajo ul performancën shumë. Tani, si ta heq? Faleminderit