Këshillë: Aktivizoni përdoruesin Root në Snow Leopard

Pamja e ekranit 2009-09-06 në 13.19.01

Për më puristët e vendit, të kesh një sistem të bazuar në UNIX pa aktivizuar përdoruesin e rrënjës është pothuajse sakrilegj., kështu që ne do të tregojmë mënyrën në të cilën aktivizohet përdoruesi në fjalë, e cila nga ana tjetër është e thjeshtë dhe e thjeshtë derisa të jetë e mundur, pavarësisht nga fakti se mënyra e aktivizimit të tij ka ndryshuar në krahasim me Leopard:

  1. Shkoni te Preferencat e Sistemit> Llogaritë
  2. Opsionet e hyrjes.
  3. Hyrja> Shërbimi i Hapur i Drejtorisë.
  4. Redakto> Aktivizo përdoruesin: Root.

Faleminderit djemve në Faq-Mac për ndarjen e mashtrimit me të gjithë dhe e dini, nëse doni kontroll të plotë të Mac tuaj, përdoruesi rrënjësor tashmë është në majë të gishtave tuaj. Sigurisht, kini kujdes se çfarë bëni me atë përdorues, ose të paktën vendosni një fjalëkalim shumë të fortë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.