Si ta heqim animacionin nga Dock kur e zgjedhim për t'u fshehur

Nëse na keni lexuar për një kohë të gjatë do të dini se ne kemi komentuar shumë herë se sistemi operativ Mac, macOS aktual ka shumë mundësi për konfigurimin e ndërfaqes për përdoruesin, por një numër i madh i cilësimeve janë të fshehura nga përdoruesi i zakonshëm dhe inxhinierët Softueri Apple lejon vetëm modifikimin e tij përmes Terminalit me komanda.

Sot duam t'ju tregojmë se cilat janë komandat që mund të përdorni për të modifikuar sjelljen e animacionit që ka Dock në ekranin kryesor kur e zgjedhim për tu fshehur në vetitë Dock.

Siç e dini tashmë, Dock është një pjesë themelore e sistemit i Mac dhe ky është vendi ku gjejmë hyrjen në Finder, aplikacionet që ne i përdorim më shumë dhe pas shiritit ndarës djathtas është e mundur të lokalizojmë lokacione të tilla si dosja Documents ose dosja Downloads, ndër shumë gjëra .

Nëse duam të modifikojmë sjelljen e Dock mund të hyjmë LauchPad> Preferencat e sistemit> Dock. Kutia e parafundit na lejon të fshehim automatikisht Dock ndërsa nuk po e përdorim atë për të fituar hapësirë ​​në ekran dhe kjo është ndonjëherë në kompjuterë si MacBook 12 inç, hapësira e vogël që zë është e nevojshme.

Sidoqoftë, kur Dock fshihet automatikisht, e bën këtë me një animacion që për shumë përdorues duket shumë i ngadaltë dhe ndonjëherë ju bën të prisni që të luhet animacioni në fjalë. Në mënyrë që të hiqni këtë animacion, thjesht futni një komandë në Terminal:

defaults shkruaj com.apple.dock autohide-kohë-modifikues -int 0; killall Dock

Kur ekzekutoni këtë komandë, Dock do të riniset automatikisht dhe ne do të kemi fshehjen në një mënyrë të shpejtë dhe pa animacion.

Nëse doni të ktheheni te aktivizoni atë animacion në bankën e të akuzuarve, komanda që duhet të përdorni është:

parazgjedhjet fshij com.apple.dock modifikuesin e mënyrës automatike të fshehjes; killall Dock


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.