Si të hiqni tingullin nga video në Mac

hiqni tingullin nga video në Mac

Kur bëhet fjalë për ndarjen e një videoje, në varësi të përmbajtjes së saj, ka të ngjarë të jemi të interesuar hiq audio. Ne gjithashtu mund ta shohim veten në atë nevojë kur modifikojmë një video nga Mac-i ynë për të shtuar dublim, muzikë në sfond ...

Pavarësisht arsyes që dëshironi hiqni tingullin nga video në Mac, në këtë artikull do t'ju tregojmë se si ta bëni atë. Për të kryer këtë proces, ne mund të përdorim aplikacione falas dhe me pagesë.

iMovie

Hiqni audion nga video me iMovie

iMovie, siç e dini të gjithë, është aplikacion falas për modifikimin e videove që Apple vë në dispozicion për të gjithë përdoruesit e iOS dhe macOS. Është si një mini Final Cut Pro, softueri profesional i redaktimit të Apple që kushton më shumë se 300 euro.

Me iMovie, ne jo vetëm që mund të krijojmë video fantastike, duke përdorur shabllone, tranzicione të të gjitha llojeve, të luajmë me sfondin jeshil ose blu për ta zëvendësuar atë me imazhe të tjera, por edhe na lejon të heqim zërin nga çdo video.

Nëse keni punuar më parë me një program redaktimi video, do të mund të kontrolloni se si funksionimi i iMovie është shumë i ngjashëm, me afate kohore që na lejojnë të vendosim rendin e videove, pjesëve audio që luhen ...

Videot që përfshijnë audion e tyre përfshijnë brenda, a vijë jeshile që na tregon nivelin e zërit të asaj piste. Si parazgjedhje, tingulli luhet në 100%, domethënë në të njëjtin volum siç është regjistruar.

Nëse duam të ulim volumin duhet vendoseni miun mbi atë vijë dhe uleni derisa të gjeni nivelin e duhur të volumit. Por nëse ajo që duam është ta eliminojmë plotësisht, duhet ta ulim atë vijë derisa niveli i volumit të jetë zero.

Pasi të kemi ulur volumin e videos ose fragmentit të videos në zero, duhet ruajeni projektin dhe e eksportojmë në formatin që duam në mënyrë që ta ndajmë më vonë.

Nëse ajo që dëshironi është të fshini audion të një videoje që do të jetë pjesë e një tjetre, ju nuk keni nevojë ta fshini atë në mënyrë të pavarur, pasi mund ta bëni këtë në vijën kohore të asaj videoje, pasi pjesët audio të të gjitha videove janë të pavarura, domethënë ne mund ta ngremë, ulim ose fshijmë audion sipas nevojave tona pa duke ndikuar në pjesën tjetër të videove.

Ti mundesh shkarkoni iMovie plotësisht falas për macOS përmes kësaj lidhjeje.

VLC

VLC

VLC është video player më i mirë i disponueshëm në treg dhe kur them më i miri, dua të them më të mirën, jo një nga më të mirët. Përveç ndërfaqes së tij arkaike, VLC është një luajtës i pajtueshëm me secilin nga formatet video dhe audio në treg.

Përveç kësaj, është burim i hapur, kështu që nuk duhet të shpenzojmë asnjë euro për këtë aplikacion për të aksesuar të gjitha funksionet e tij. Ky projekt mbahet në bazë të donacioneve nga përdoruesit. dhe është i disponueshëm për të gjitha sistemet operative që mund të imagjinoni.

VLC nuk është vetëm një video-player fantastik, por përfshin gjithashtu disa veçori shtesë si aftësia për të shkarkoni video në YouTube, sinkronizoni audio dhe video (kur këto nuk shkojnë dorë për dore) dhe madje edhe mundësinë e hiqni audio nga një video.

hiqni audio nga një video Me aplikacionin VLC, ne duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin VLC, duhet ne zgjedhim videon të cilit duam t'i heqim audion.
 • Tjetra, klikoni në Mjetet - Preferencat.
 • Në seksionin Preferencat, ne shkojmë te Audio. Në këndin e poshtëm të majtë klikoni mbi Të gjithë.
 • Pastaj në kutinë e kërkimit shkruajmë Aktivizo audion.
 • Në kolonën e djathtë, zgjidhni kutinë Aktivizo audio.
 • Në fund, ne klikojmë në butonin ruaj ndryshimi që kemi modifikuar.

Ti mundesh shkarkoni VLC plotësisht pa pagesë për macOS nëpërmjet kjo lidhje

Avidemux

Avidemux

Një tjetër aplikacion fantastik plotësisht falas dhe me burim të hapur që na lejon Puna në editimin e videove është Avidemux, një aplikacion që ka disa vite në treg dhe që me siguri e keni dëgjuar, të paktën ata më veteranët, pasi përdorej rregullisht kur kishim problem me sinkronizimin e audios dhe videos.

Por përveç që na lejon të sinkronizojmë audio dhe video, aplikacioni gjithashtu na lejon të heqim pjesën audio tërësisht nga një video. Për të hequr pjesën audio nga një video me Avidemux, duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Së pari, ne ekzekutojmë aplikacionin dhe hapim videon në të cilën duam të heqim audion.
 • Tjetra, në kolonën e majtë, në seksionin Dalja audio, klikoni në menynë rënëse dhe zgjidhni asnje (asnjë në anglisht).
 • Në fund, ne klikojmë në Menuja e skedarit dhe zgjidhni Ruaj.

Ti mundesh shkarko Avidex plotësisht pa pagesë për macOS nëpërmjet kjo lidhje

Prerje e lezetshme

Hiq audion nga video

Me kalimin e viteve, iMovie ka kaluar kërkesat minimale të rritura Për të ekzekutuar në macOS dhe aktualisht versioni më i ulët i mbështetur është macOS 11.5.1 Big Sur.

Nëse ekipi juaj nuk përputhet me iMovie, dhe ju dëshironi t'i modifikoni videot tuaja në një mënyrë të thjeshtë, përveçse keni mundësinë për të hequr audion nga videot, duhet të provoni Cute Cut, një aplikacion që mund ta shkarkojmë falas në Mac App Store dhe atë ai nuk përfshin asnjë lloj blerjeje brenda aplikacionit.

Funksionimi i këtij aplikacioni është i ngjashëm me programet e tjera të redaktimit të videove. Për hiqni audio nga një video, duhet ta shtojmë në afatin kohor dhe, në kolonën e djathtë, në seksionin Sound, të ulim volumin në minimum.

Prerje e lezetshme është i pajtueshëm që nga OX 10.9, një version që u lançua në treg në vitin 1999, domethënë është i pajtueshëm me çdo Mac që nga ai vit.

Ju mundeni shkarko Cute Cut plotësisht falas për macOS përmes kësaj lidhjeje.

Cute CUT - Movie Maker (Lidhja e AppStore)
Cute CUT - Movie Makerfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)